Joanna Boroń

Będzie więcej na zdrowie. Zachodniopomorski NFZ dostanie ponad 90 milionów więcej

Nasi czytelnicy skarżą się przede wszystkim na dostępność  specjalistów oraz badań jak tomograf, czy rezonans magnetyczny. Trzeba na nie czekać miesiącami, Fot. Radek Koleśnik Nasi czytelnicy skarżą się przede wszystkim na dostępność specjalistów oraz badań jak tomograf, czy rezonans magnetyczny. Trzeba na nie czekać miesiącami, a bywa, że i dłużej
Joanna Boroń

Zachodniopomorski NFZ dostanie ponad 90 milionów więcej na swoje wydatki Jakie szpitale czy przychodnie dostaną te pieniądze? Jeszcze nie wiadomo.

Dzięki uruchomieniu przez Narodowy Fundusz Zdrowia środków finansowych z funduszu zapasowego NFZ oraz z rezerwy ogólnej, NFZ na rok 2017 wyda ponad dwa miliardy złotych więcej. Zachodniopomorski oddziału funduszu otrzymał z tej puli 94,26 mln złotych.

- Z dodatkowych pieniędzy prawie 80 mln zł zostanie przeznaczone na leczenie szpitalne, m.in. na kontrakty placówek, które weszły do sieci oraz uzupełniające konkursy ofert. Więcej pieniędzy pójdzie również na: podstawową opiekę zdrowotną, zwiększenie całkowitego budżetu na refundację, opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień, świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, opiekę paliatywną i hospicyjną, świadczenia odrębnie kontraktowane, lecznictwo uzdrowiskowe oraz zaopatrzenie w wyroby medyczne - informuje Małgorzata Koszur, rzecznik prasowy zachodniopomorskiego oddziału funduszu.

Na pytanie co to konkretnie oznacza dla mieszkańców naszego regionu rzecznik odpowiada, że na razie za wcześnie by mówić o szczegółach. My, w imieniu naszych czytelników, mamy kilka sugestii. Jednym z najczęstszych tematów naszych rozmów z czytelnikami jest dostęp do specjalistów (drugi na tej liście jest SOR).

Nie ma tygodnia byśmy nie słyszeli skarg na brak endokrynologa (problem polega na tym, że specjaliści nie są zainteresowani kontraktem), alergologa, czy okulisty.

- Na wizytę u okulisty jestem zapisana za pół roku - żali się pani Kazimiera.

- Gdy podpowiedziałam, że lekarz mógłby przyjmować dłużej niż do 13, to usłyszałam, że chyba charytatywnie, bo NFZ za to nie zapłaci. Czy zapłaci? Cóż większość nadwyżki trafi - zgodnie z planem NFZ - na leczenie szpitalne. I tutaj wskazać możemy za naszymi czytelnikami kilka procedur, na które nasi czytelnicy czekają czasem latami.

Na zabieg endoprotezoplastyki stawu biodrowego w Koszalinie umówić się można najwcześniej w maju 2020 roku, na operację stawu kolanowego pierwsze wolne terminy są na październik 2020 roku. Długie kolejki są też na zabiegi na zaćmę - w Koszalinie na taki zabieg czekać trzeba do końca przyszłego roku, w kołobrzeskim szpitalu umówić się można na styczeń 2019 roku.

Problemem jest dostępność do rehabilitacji. Nasz czytelnik po wypadku samochodowym na zabiegi rehabilitacyjne na kolano ma czekać do nowego roku.

Joanna Boroń

Od 2000 roku, w którym zrobiłam dyplom na wydziale prawa poznańskiego uniwersytetu, pracuję w naszych lokalnych mediach - Głosie Koszalińskim oraz jego portalach internetowych, które swoim zasięgiem obejmują teren dawnego województwa koszalińskiego.


Zajmuję się zdrowiem i szeroko rozumianym stylem życia – w tym też kulinariami, które również prywatnie są moją pasją – mam niezłą kolekcję kulinarnych książek, które nie są jedynie ozdobą półek, ale inspiracją do kulinarnych eksperymentów.


Prócz tego w swojej pracy zajmuje się tematami społecznymi, bardzo często zainspirowanymi sygnałami naszych czytelników i internatów. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.