Białogard, Świdwin, Szczecinek. Te miasta mogą się wyludnić

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Rajmund Wełnic

Białogard, Świdwin, Szczecinek. Te miasta mogą się wyludnić

Rajmund Wełnic

Oto miasta, którym grozi zapaść i marginalizacja, głównie z powodu demografii. Znalezienie się na liście miast zagrożonych marginalizacją ma też plus - otwiera drogę do rządowych dotacji na rozwój.

Niewesołe wnioski płyną z raportu Polskiej Akademii Nauk, która przebadała ponad 250 miast średniej wielkości. Połowa z nich zagrożona jest różnym zjawiskami kryzysowymi, a w efekcie zapaścią i spadkiem znaczenia.

Na czele listy jest Hajnówka z Podlaskiego i Bartoszyce z Mazur, ale są na niej miasta z naszego regionu - Białogard (69. w zestawieniu), Świdwin (75) i Szczecinek (82).

Naukowcy brali pod uwagę dane z lat 2004-2014, gdy sprawdzili zmianę liczby ludności, prognozy demograficzne do roku 2035 oraz porównali ze średnią krajową spadek liczby bezrobotnych, udzielone noclegi, zmianę liczby firm i siedzib największych spółek oraz wzrost dochodów własnych miast.

W sumie siedem kryteriów. Aby znaleźć się na liście wystarczyło spełnić trzy z nich - Białogard i Świdwin miały problemy z czterema, Szczecinek z trzema. Gdy wczytać się w raport PAN dokładniej okazuje się, że cztery kryteria spełnia też jednak Koszalin, bo np. do roku 2030 jego ludność stopnieje ze 108 do 97 tysięcy. W zestawieniu (jako duże, byłe miasto wojewódzkie) nie został jednak ujęty. Kołobrzeg np. spełnia tylko dwa kryzysowe kryteria.

Główny problem średnich miast to niż demograficzny i emigracja młodych ludzi do większych ośrodków i za granicę. Np. w Szczecinku w roku 1997 mieszkało ponad 42 tysiące osób, teraz nieco ponad 38 tysięcy. A przecież kilka lat temu miasto przyłączyło podmiejskie Świątki i Trzesiekę z blisko tysiącem mieszkańców. W dwie dekady ubyło więc około pięciu tysięcy mieszkańców!

Robią co mogą

- Problem znamy, staramy się przeciwdziałać odpływowi młodych ludzi - burmistrz Białogardu Krzysztof Bagiński mówi, że kiedyś studiowało 6-7 procent ludzi, dziś uczelnie przyjmują niemal wszystkich i wielu z nich próbuje potem szczęścia w dużych miastach.

- Część wraca, ale wielu też emigruje - mówi.

- Aby to powstrzymać oferujemy działki za złotówkę dla młodych chcących wybudować dom, spółka InvestPark ma halę z pomieszczeniami do wynajęcia pod działalność. Brakowało nam też miejsc w przedszkolach, więc wybudowaliśmy pawilon dla 50 dzieci.

Zapewnienie opieki dzieciom do ważne dla rodzin z małymi dziećmi. Podobnie, jak zapewnienie możliwości ciekawego i aktywnego spędzania wolnego czasu, więc zainwestowaliśmy w krytą pływalnię.

Kasa dla prowincji

Jakieś światełko w tunelu? Analiza PAN-u powstała na Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, za którą kryją się działania rządu mające pomóc miastom na prowincji. W najbliższych latach na odwrócenie fatalnych tendencji - w tych 122 miastach - rząd przeznaczy ponad 2,5 miliarda złotych.

- Już nawet przekazaliśmy do Urzędu Wojewódzkiego wstępną listę potrzeb - mówi burmistrz Białogardu.

- To zmiana podejścia, bo poprzedni rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego forsował model rozwojowy w oparciu o metropolie. To się na szczęście zmienia, bo nie ma chyba takich pieniędzy, których nie mógłby zaabsorbować Szczecin, a nam potrzeba np. 30 milionów zł na dokończenie odwodnienia ulic.

Rajmund Wełnic

Z lokalną prasą - najpierw Głosem Pomorza, a następnie Głosem Koszalińskim - jestem związany od 1995 roku. Do redacji trafiłem niemal prosto po studiach. Mam to szczęście, że mogę pisać o swoich pięknych rodzinnych stronach - Szczecinku i powiecie szczecineckim. Szczęśliwie żonaty z Martyną, jakżeby inaczej - mieszkanka Szczecinka. Wolny czas "pożerają" mi obecnie pociechy (Zuzia, 2009) i Felek (2015). Zaciekły kibic piłkarski.


Mieszkaniec Szczecinka od urodzenia, z tym miastem związany razem z rodziną na dobre i złe. Pisałem o Szczecinku i powiecie szczecineckim w Głosie Pomorza, a obecnie w Głosie Koszalińskim, naszym dodatku Głosie Szczecinka oraz na portalach gk24.pl i szczecinek.naszemiasto.pl Z wykształcenia i zamiłowania historyk, więc dzieje regionalne zajmują dużo miejsca w mojej działalności. Cenię sobie interakcje i współpracę z Czytelnikami, którzy współtworzą nasz portal. Piszę dla Nich, z Nimi i o Nich

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.