Alicja Zielińska

Białostoczanki walczyły o swoje prawa wyborcze i pomagały innym

Jadwiga Klimkiewiczowa (1876-1952) była jedną z pierwszych radnych miejskich. Na zdjęciu podczas uroczystości miejskich w 1925 r. Ze zbiorów Tadeusza Jadwiga Klimkiewiczowa (1876-1952) była jedną z pierwszych radnych miejskich. Na zdjęciu podczas uroczystości miejskich w 1925 r. Ze zbiorów Tadeusza Chańko.
Alicja Zielińska

Zawiązywały stowarzyszenia, wydawały czasopisma i broszury, prowadziły agitację, pomagały biednym, uczyły potajemnie dzieci polskiego. Przyczyniły się bardzo mocno w walce o przyznanie Polkom praw wyborczych. 100 lat temu 26 stycznia 1919 roku odbyły się wybory do Sejmu, w których po raz pierwszy mogły wziąć udział kobiety. Z tej okazji przypominamy dziś kilka znanych białostoczanek, które w tej walce odegrały ogromną rolę.

Mogły żyć spokojnie i korzystać ze swojej pozycji rodzinnej i majątkowej. Czuły jednak w sobie potrzebę działania. Energiczne, pełne pasji i chęci pomocy angażowały się w działalność społeczną, kulturalną, oświatową. Wielokrotnie musiały to robić na przekór okolicznościom i panującym warunkom. Od 1911 roku działał w Białymstoku bardzo aktywnie Związek Równouprawnienia Kobiet Polskich.

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Alicja Zielińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.