Białystok na odśnieżaniu w 2019 roku zaoszczędził prawie pięć milionów. W tym roku wydał już prawie 2,5 mln. Sprawdź, na co?

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
szach

Białystok na odśnieżaniu w 2019 roku zaoszczędził prawie pięć milionów. W tym roku wydał już prawie 2,5 mln. Sprawdź, na co?

szach

Prawie pięć milionów zł za 2019 rok, połowa tej kwoty już w tym roku - tak lekka zima przekłada się na oszczędności miasta. Ale po zaskórniaki najwcześniej będzie można sięgnąć w maju 2021 roku, gdy skończą się umowy z firmami odśnieżającymi.

Sezon zimowego oczyszczania dróg rozpoczął się w połowie listopada i potrwa do końca marca. Terminy te obowiązują od jesieni 2018 roku, gdy miasto zawarło nowe, trzyletnie umowy z firmami odśnieżającymi. Zmienił się też wtedy sposób prowadzenia zimowego utrzymania miasta.

Podobnie jak w poprzednich latach Białystok podzielono na sześć sektorów, ale w każdym z nich wyznaczono trzy grupy zadań do wykonania przez poszczególne firmy: oczyszczanie ulic głównych; oczyszczanie chodników, przystanków komunikacji miejskiej, zieleńców i opróżnianie śmietniczek; oczyszczanie ulic osiedlowych. Łączna wartość trzyletniego zamówienia wynosi ponad 39 mln zł brutto.

Białystok na odśnieżaniu w 2019 roku zaoszczędził prawie pięć milionów. W tym roku wydał już prawie 2,5 mln. Sprawdź, na co?
bialystok.pl Oczyszczanie głównych ulic: [lista] [*]Sektor I, III, VI – PHU Zarzecki Sp. z o.o. [*]Sektor II, IV, V – GARDEN-COM Sp. z o.o., [/lista] Oczyszczanie chodników, przystanków komunikacji miejskiej, zieleńców i opróżnianie śmietniczek: [lista] [*]Sektor I – TOP 2001 Sp. z o.o. [*]Sektor II, IV, VI – SKWER Agnieszka Zawadzka [*]Sektor III – TRAW-SAD Wojciech Rogalski [*]Sektor V – KLIWER-BIS Halina Klimowicz [/lista] Oczyszczanie ulic osiedlowych: [lista] [*]Sektor III, IV, VI – UTK Jerzy Raczkowski [*]Sektor V – KOMA BIAŁYSTOK Sp. z o.o. [/lista]

- Od początku tegorocznego sezonu do 6 lutego ogłoszono dwie akcje czynne i 20 interwencyjnych na ulicach głównych - mówi Anna Kowalska z biura prasowego białostockiego magistratu. - I po jednej czynnej i interwencyjnej na drogach osiedlowych.

Ulice główne obsługuje tabor składający się z 36 pługopiaskarek i 4 mniejszych pojazdów, a ulice osiedlowe 14 zestawów ciągnikowych z pługiem i 11 małych posypywarek lub rozsiewaczy.

Czytaj też: Bielszy odcień Białegostoku

- Do utrzymania ulic firmy zużyły 1000 ton soli i około 70 ton piasku - informuje Anna Kowalska.

To od razu przekłada się na mniejsze wydatki. Według umów na 2020 rok przeznaczono 11 419 668,56 zł . Na dzień 31 stycznia wydano (grudzień 2019 płacony w styczniu + styczeń 2020) 2 434 916,59 zł.

Na co je wydano?

Do końca sezonu jeszcze półtora miesiąca. Jeśli pogoda nadal będzie tak łaskawa, to miasto może sporo zaoszczędzić. Podobnie jak to było w 2019 roku. Według umów wydatki zaplanowano wtedy na 11 647 286,48. Ostatecznie wyniosły tylko 6 852 728,57. Mimo że przełom 2018/19 roku był bardzo śnieżny zaoszczędzono 4 794 557,91 zł.

Czytaj też: Przegraliśmy bitwę, ale nie wojnę

Na co mogą pójść te pieniądze?
- Niewykorzystane środki to nie są faktyczne oszczędności - mówi Anna Kowalska. - Wynika to z faktu, że środki w budżecie są zabezpieczane do wysokości zawartych umów i niewykorzystane nie mogą zostać zwolnione do czasu zakończenia umów.

W praktyce oznacza to, że mogą zostać uwolnione dopiero w w maju 2021. Jeśli do tego czasu nie stopnieją przez kaprys pogody.

WIDEO: Waszym zdaniem. Sposoby białostoczan na przeziębienie [WIDEO]

szach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.