Biblia to mała biblioteka różnych dzieł, ksiąg, książeczek i pism

Czytaj dalej
Julia Kalęba

Biblia to mała biblioteka różnych dzieł, ksiąg, książeczek i pism

Julia Kalęba

Rozmowa z dr. Marcinem Majewskim, teologiem, biblistą, wykładowcą na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II i UJ w Krakowie.

Co zainicjowało pisanie Biblii?

Pisanie Biblii w ogóle nie zostało zainicjowane. Zaryzykuję twierdzenie, że żaden autor, który pisał teksty znajdujące się dziś w kanonie Starego Testamentu, nie miał świadomości, że będzie współautorem Biblii, tekstu świętego dla miliardów ludzi na ziemi.

Biblię traktowano jako mapę, podręcznik do geografii lub źródło naukowe i etnograficzne. Później uznano, że Stary Testament pełni inne funkcje. Czym jest według współczesnych badań?

Kiedy trzymamy Biblię w ręku, jesteśmy przekonani, że mamy do czynienia z jedną księgą. A tak naprawdę jest to zbiór dzieł, ksiąg, książeczek, różnorodnych pism pochodzących z rozmaitych okresów. Dlatego każdy, kto zadaje sobie to pytanie o powstanie Biblii, jej charakter, powinien mieć w pamięci to zastrzeżenie, że Biblia to mała biblioteka dzieł o różnym charakterze i różnej historii.

Więc na jakiej przestrzeni dziejów powstawał Stary Testament?

Z dalszej części rozmowy dowiesz się m. in.

  • Na jakiej przestrzeni dziejów powstawał Stary Testament?

 

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Julia Kalęba

Reporterka pisząca o ludziach i kulturze. Absolwentka dziennikarstwa na wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej oraz edytorstwa na wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Laureatka V edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka w kategorii Debiut Publicystyczny oraz III edycji konkursu Nagrody Dziennikarskiej im. Zygmunta Moszkowicza. Na co dzień szuka tematów.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.