Blokada maszyn nadal trwa. UNESCO: Trzeba wstrzymać wycinkę starych drzew

Czytaj dalej
Fot. Obóz dla Puszczy
Andrzej Matys

Blokada maszyn nadal trwa. UNESCO: Trzeba wstrzymać wycinkę starych drzew

Andrzej Matys

Puszcza Białowieska. UNESCO: Trzeba wstrzymać wycinkę starych drzew. Ekolodzy: to dobra decyzja.

Polska ma natychmiast przerwać wycinkę drzew w najstarszej części Puszczy Białowieskiej - wezwanie takie wystosował do polskiego rządu Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obrońców puszczy to cieszy, ale blokad ciężkiego sprzętu nie przerywają.

- To super decyzja. Daje nam nadzieję, że coś się zmieni. Teraz wysyłamy do puszczy kilka patroli, by sprawdzać, czy minister Szyszko stosuje się do decyzji Komitetu UNESCO. I są pewne, na razie nieoficjalne sygnały, że tak - mówi Anna Błachnio z Obozu dla Puszczy.

Dodaje, że co prawda niektóre maszyny odjechały, ale nadal aktywiści blokują sprzęt, który został na obrzeżach rezerwatu Starzyna, opodal Topiła. Uczestniczą w niej także obrońcy przyrody z Hiszpanii, Czech i USA. Nadal też zatarasowany jest - kilkoma beczkami wypełnionymi betonem - wyjazd z parkingu dla ciężkiego sprzętu.

Anna Błachnio poinformowała też o środowym incydencie w pobliżu wsi Sorocza Nóżka koło Hajnówki.

- Jedna z naszych grup blokowała pracę ciężkiego harwestera. Doszło wtedy do przepychanek z operatorami maszyn. Między innymi jeden z nich uderzał ramieniem swojej maszyny w harwestera. Chciał w ten sposób przestraszyć uczestników protestu. W ogóle nie reagował na nasze prośby - opowiada aktywistka Obozu dla Puszczy.

Ostatecznie interweniowała Straż Leśna, która zakuła w kajdanki jednego z aktywistów i przekazała policji. Mężczyzna trafił do komendy w Hajnówce.

- Przedstawiono mu absurdalny zarzut naruszenia nietykalności, ale mamy świadków tego zajścia, więc jesteśmy spokojni - zapewnia Anna Blachnio.

Jak nam powiedziała rzecznik prasowa KPP w Hajnówce asp. Irena Kuptel, rzeczywiście doszło do zatrzymania jednego z ekologów.

- Mogę jedynie potwierdzić, że przedstawiono mu zarzut i został zwolniony - dodała.

Decyzja dotycząca przerwania wycinki zapadła podczas 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie. Początkowo delegacja Kazachstanu proponowała, by w puszczy można było prowadzić cięcia sanitarne. Chciała też m.in. wydłużenia czasu na przygotowanie raportu o puszczy. Wniosek nie znalazł poparcia i ostatecznie wydłużono tylko termin przygotowania raportu. Teraz ma on powstać do grudnia 2018 (pierwotnie do lutego).

Komitet UNESCO ponownie chce, by Polska utrzymała „ciągłość i integralność chronionego starodrzewu w Puszczy Białowieskiej” oraz natychmiast przerwała wycinkę drzew w starej części lasu.

Ponadto, Polska i Białoruś mają przyjąć kolejną misję ekspertów UNESCO. Trzy poprzednie delegacje wizytowały Puszczę Białowieską w 2004, 2008 i 2016 r.

Andrzej Matys

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.