Bobrowice najbogatszą gminą w województwie

Czytaj dalej
Fot. Gmina Bobrowice
Łukasz Koleśnik

Bobrowice najbogatszą gminą w województwie

Łukasz Koleśnik

Każdego roku resort finansów publikuje wskaźniki dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla poszczególnych gmin. W zestawieniu znalazło się 2478 gmin miejskich i wiejskich. W powiecie krośnieńskim i całym województwie lubuskim najbogatszą gminą jest... gmina Bobrowice.

Dla wielu jest to informacja zaskakująca, nawet dla mieszkańców wspomnianego regionu. Dzięki działającej na terenie gminy od lat elektrowni wodnej (w Dychowie) otrzymuje dość pokaźny podatek (7 mln zł rocznie).
Sam Dychów wygląda przeciętnie. - Co tu mamy ciekawego oprócz elektrowni? Jest jeszcze hotel. A oprócz tego nic. Ot, szkoła, sklep - wymienia pani Anna.

- Jest wiele innych gmin i miejscowości, które korzystają ze współpracy z wielkimi koncernami jak Bełchatów, w których znajdują się kopalnie oraz inne wielkie inwestycje - stwierdza Edward Grabowski. - Gmina powinna nawiązać jakąś ścisłą współpracę z zarządem. Sprawić, żeby ta wielka firma robiła coś dla mieszkańców gminy.

Z drugiej strony gmina wyróżnia się na tle innych wiejskich gmin. Praktycznie każdego roku jest planowana jakaś duża inwestycja. W Bobrowicach powstała duża hala sportowa, obecnie buduje się centrum kultury, które powstaje zaraz obok nowiutkiej remizy strażackiej. Do tego w Bobrowicach ma powstać oczyszczalnia ścieków. W Dychowie za to planowana jest kręgielnia.

- Mając tutaj elektrownię, mamy pewną przewagę - mówi wójt Marek Babul. - Bo wiemy, że każdego roku podatek będzie zapłacony. Podatki z elektrowni są stałe i dzięki temu możemy pewnie planować budżet. Poza tym uważam, że dobrze gospodarujemy pieniędzy - przyznaje Babul.

Jak wygląda zestawienie przygotowane przez Ministerstwo Finansów, patrząc tylko na gminy znajdujące się powiecie krośnieńskim?

W Bobrowicach przychód na jedną osobę wynosi 3 tys. 486 zł. Później jest Krosno Odrzańskie (1 tys. 578 zł). Na trzecim miejscu uplasowała się malutka gmina Bytnica z 1 tys. 565 zł dochodu podatkowego na osobę.

Zaraz za podium jest miasto Gubin (1 tys. 422 zł) oraz gmina wiejska Gubin (1 tys. 295 zł). W Dąbiu przychód na mieszkańca liczy 1 tys. 257 zł. Najsłabiej w powiecie krośnieńskim wypada Maszewo (1 tys. 186 zł), choć może awansować, gdy zaczną wpływać do gminy pieniądze z kopalni ropy. A jak te gminy wypadają w porównaniu z najbogatszą? Blado. W gminie Kleszczów na jednego mieszkańca przypada 34 tys. 825 zł.

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.