Bogaty jadłospis żubra. Zimą w Puszczy Białowieskiej zwierzęta pałaszują tony pożywienia

Czytaj dalej
Fot. Nadleśnictwo Białowieża
Donata Żmiejko

Bogaty jadłospis żubra. Zimą w Puszczy Białowieskiej zwierzęta pałaszują tony pożywienia

Donata Żmiejko

Temperatura ostatnio osiągała – 25 stopni C. W związku z tak zimową aurą leśnicy z Nadleśnictwa Białowieża zintensyfikowali akcję dokarmiania żubrów w Puszczy Białowieskiej, wykładając smaczną karmę dla żubrów.

Troska o puszczańskie żubry trwa nieprzerwanie przez 12 miesięcy w roku. Zimą podstawą dokarmiania żubrów w Nadleśnictwie Białowieża jest siano, uzupełniane o lizawki solne, małe ilości owsa gniecionego, a w czasie występowania temperatur dodatnich o buraki pastewne i sianokiszonkę.

Jak mówią leśnicy, patrząc na zainteresowanie żubrów i ilość pobieranej przez nie paszy, to stwierdzają że dostarczane przez nich smakołyki chyba bardzo im smakują. Na sezon zimowy 2020/2021 przygotowano królowi puszczy 80 ton karmy.

Dokarmianie zimowe kopytnych w Puszczy Białowieskiej jest stosowane od dawna. W XIX wieku w Puszczy zbudowano sieć paśników, gdzie dokarmiano sianem żubry i inne kopytne. Współcześnie żubry bytujące w Puszczy Białowieskiej są dokarmiane sianem w stałych miejscach. Zależnie od warunków zimowych żubry gromadzą się wokół tych miejsc na okres 4 - 5 miesięcy. Stały dostęp do dobrego gatunkowo siana ogranicza rozmiar naturalnej śmiertelności żubrów w czasie zimy.

Żubry preferują pokarm naturalny, którego w okresie zimowym brakuje w dostatecznej ilości w Puszczy. Zapotrzebowanie pokarmowe żubrzyc karmiących i ciężarnych jest wysokie, dlatego pobieranie siana jest dla nich niezbędne.

Z końcem ubiegłego roku leśnicy oddali do użytkowania 4 nowe brogi postawione w ramach projektu „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce”. Tam, gdzie żubry przebywają regularnie od kilku lat, możliwe jest wybudowanie brogu i składowanie większej ilości siana, zabezpieczającej zimowe dokarmianie. 

Pozostało jeszcze 21% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Donata Żmiejko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.