Budowa Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu zakończy się z poślizgiem

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Budowa Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu zakończy się z poślizgiem

Jarosław Miłkowski

Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu, które powstaje na poszpitalnych terenach przy ul. Warszawskiej, nie zostanie ukończone w terminie. Na 1 września 2021 gotowe może będą jedynie warsztaty i hala sportowa.

To już pewna i oficjalna wiadomość. Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu, które miało zostać skończone do sierpnia przyszłego roku, nie powstanie w terminie. Informację o tym przekazuje prezydent Gorzowa:.
- Nie jesteśmy w stanie skończyć prac w poszpitalnych obiektach na 1 września 2021 r. Będzie opóźnienie około pół roku - mówi Jacek Wójcicki.

Tego można było się spodziewać

Prezydent potwierdza tym samym to, o czym pisaliśmy w czerwcu. Już wtedy przewidywaliśmy, że inwestycja może zaliczyć poślizg. Związane to jest ze stanem poszpitalnych budynków u zbiegu ul. Warszawskiej i Szpitalnej.
Prace w byłej miejskiej lecznicy rozpoczęły się w pierwszych dniach tego roku. Po skuciu tynków i rozbiórkach pojawiło się przypuszczenie, że stropy i ściany nie dają gwarancji bezpieczeństwa. Zlecona została ekspertyza dotycząca budynków. Potwierdziła ona, że trzeba wzmocnić część stropów i dachu, a część ścian trzeba będzie wybudować od nowa.
Bezpieczeństwo w obiekcie jest dla urzędników priorytetem. W budynku byłego szpitala będą bowiem gabinety lekcyjne.
Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu przy Warszawskiej zajmować będzie jednak nie tylko byłą lecznicę, ale cały poszpitalny teren. Od strony ul. Teatralnej powstają już warsztaty. Z kolei od strony ul. Warszawskiej stoi już wysoka konstrukcja hali sportowej. Na powstawanie obu budynków można spoglądać z optymizmem.

- Jest bardzo realne, że zarówno warsztaty jak i hala będą gotowe na 1 września przyszłego roku - mówi prezydent Wójcicki.
Jeśli tak się stanie, nie jest wykluczone, że pomiędzy Warszawską i Teatralną uczniowie będą mieć zajęcia jednak od przyszłorocznej jesieni. Jak mówią nam urzędnicy, być może będzie tak, że po 1 września 2021 r. uczniowie będą mieć lekcje w swoich dotychczasowych szkołach, a pomiędzy Warszawską i Teatralną mieć będą chodzić na zajęcia praktyczne (a przy okazji także na wuef).

Budowlanka i Mechanik w jednej szkole

Przypomnijmy: Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu to będzie szkoła, która powstanie na bazie Zespołu Szkół Mechanicznych, Zespołu Szkół Budowlanych i Samochodowych oraz Centrum Kształcenia Zawodowego.
Kiedy przy Warszawskiej miały odbywać się wszystkie zajęcia? Mało realne jest, by było to już od drugiego semestru roku szkolnego 2021/2022. Należy więc zakładać, że pierwszy szkolny dzwonek zabrzmi w byłym szpitalu za niecałe dwa lata.
Do nowej szkoły ma chodzić około 1 tys. uczniów. Będą kształcić się oni m.in. w zawodach, które jeszcze nie mają długiej tradycji w mieście, np. zawodach stolarskich, spawalnictwie. W branży samochodowej szkoła ma kształcić m.in. blacharzy i lakierników.
Centrum edukacji to kolejna miejska inwestycja, która będzie mieć opóźnienie. Ulica Sikorskiego została oddana z rocznym opóźnieniem. Wciąż trwa też przebudowa ul. Kostrzyńskiej, która miała być oddana w całości we wrześniu zeszłego roku.

Jarosław Miłkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.