Budowa nowych fabryk w powiecie nowosolskim idzie pełną parą

Czytaj dalej
Fot. arch. urzędu miasta
Jakub Nowak

Budowa nowych fabryk w powiecie nowosolskim idzie pełną parą

Jakub Nowak

Trzy nowe zakłady budują się już w Nowej Soli. Czwarty, w Bytomiu Odrz., jest niemal na ukończeniu.

Niemal wszyscy nowi inwestorzy, o których pisaliśmy na naszych łamach w ostatnim czasie, rozpoczęli już prace budowlane, dzięki którym w powiecie nowosolskim powstaną kolejne fabryki. Najwcześniej, bo już na początku tego roku, rozpoczęła się budowa w Bytomiu Odrzańskim. Przypomnijmy: polski inwestor, rodem z Wielkopolski, postawił tutaj potężną halę, gdzie produkowane będą artykuły m.in. dla potrzeb koncernu Ikea. Według planów fabryka powinna ruszyć na początku 2016 roku (prawdopodobnie jednak jeszcze nie od stycznia). Co najważniejsze, wstępne informacje potwierdzają także to, że wynagrodzenie będzie tutaj „godziwe”, zwłaszcza dla specjalistów.

Pozostałe nowe zakłady budują się w Nowej Soli. Najbardziej zaawansowane prace widać na południowej strefie ekonomicznej. Chodzi o fabrykę koncernu Lantmannen Unibake, który stawia hale, w których produkowane ma być pieczywo. Według zapowiedzi budowa trwać będzie jeszcze przez cały 2016 rok - zgodnie z planami pierwsza linia produkcyjna powinna ruszyć na początku 2017 r. (w sumie planowane są trzy - druga ruszy w trzecim kwartale 2017 r., a trzecia z kolei do końca 2018 r.).

Na sąsiedniej działce rozpoczęły się także prace przy tworzeniu drugiego zakładu nowosolskiego producenta opakowań, firmy Karton-Pak. Plany są ambitne, mowa jest nawet o podwojeniu produkcji z pierwszej hali.

Ostatnią firmą, która rozpoczęła już budowę w Nowej Soli jest Electropoli-Galwanotechnika, która planuje postawić zakład na północnej strefie ekonomicznej (w okolicach Alumetalu). Zatrudnienie może znaleźć tu ok. 100 osób.

Warto zaznaczyć, że to jednak nie koniec inwestycyjnych planów na 2016, ale także kolejny rok. Na północy miasta szwajcarska firma kupiła tereny po fabryce Funai, które także mają zostać zagospodarowane (co wiąże się oczywiście z kolejnym zatrudnieniem).

Do tematu wrócimy.

Jakub Nowak

Dziennikarz i kierownik oddziału w Nowej Soli.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.