Maciej Czerniak

Bunt sędziów? Bojkotują wybory do Krajowej Rady Sądownictwa [wideo]

Waldemar Żurek twierdzi, że sędziowie już teraz deklarują, iż nie będą mieli zaufania dla nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Fot. Andrzej Banaś Waldemar Żurek twierdzi, że sędziowie już teraz deklarują, iż nie będą mieli zaufania dla nowej Krajowej Rady Sądownictwa.
Maciej Czerniak

Krajowa Rada Sądownictwa odradza sędziom kandydowanie do rady w warunkach nowej ustawy. Z funkcji zrezygnował dotychczasowy szef KRS.

Dariusz Zawistowski, sędzia Sądu Najwyższego i przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa, zrezygnował z przewodniczenia KRS w piątek. Nastąpiło to w przeddzień wejścia w życie nowej ustawy o KRS.

- W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa nowe przepisy zostały uznane za niezgodne z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej - mówi Waldemar Żurek, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie i rzecznik prasowy KRS.

"Różne instytucje, podmioty wyraziły opinię, że mamy do czynienia z łamaniem konstytucji. I każdy, kto się zdecyduje kandydować do KRS działającej na mocy nowej ustawy, bierze udział w tym łamaniu konstytucji. W tym procederze. Kiedyś będzie musiał prawnie za to odpowiedzieć. A odpowiedzialność sędziego może polegać na odsunięciu go od wykonywania zawodu, a można nawet  ukarać sędziego w stanie spoczynku. Mówimy: Sędziowie, nie wchodźcie w to, bo będziecie współdziałać.

Więcej w pełnej wersji artykułu w plus.pomorska.pl

Pozostało jeszcze 90% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Piszę też na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.