By zachęcić do aktywności

Czytaj dalej

By zachęcić do aktywności

Konkurs „Mikrogranty dla Seniorów” ma aktywizować starszych. Dzięki dofinansowaniu grupa „Ponadczasowi” pokaże swój spektakl mieszkańcom DPS.

Żeby zachęcić starszych mieszkańców Łodzi do podejmowania różnego rodzaju działań, łódzki samorząd ogłosił konkurs „Mikrogranty dla Seniorów”. Zgłaszane do konkursu projekty miały obejmować działania realizowane na terenie Łodzi, a także promowanie wolontariatu i pomocy sąsiedzkiej. Uczestnikami mogły natomiast być łódzkie grupy i organizacje, które działają na rzecz osób starszych, organizacje pozarządowe i nieformalne grupy. Na realizację pomysłów można było dostać od 1 do 8 tys. zł. Pieniądze pochodzą z budżetu Urzędu Miasta Łodzi.

Jednym z projektów, które otrzymały dofinansowanie, jest promocja przedstawienia „Łódź - moja miłość”, które wystawia Stowarzyszenie Miłośników Sztuki „Ponadczasowi”. Stowarzyszenie dostało 4,8 tys. zł.

– Nasza grupa powstała w 2012 roku, od 2015 działa przy Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych w Łodzi – mówi Aleksandra Czerczyńska, członkini zespołu i inicjatorka projektu.

– Łącznie należy do niej 25 osób, wśród nich są poeci i aktorzy. W ramach konkursu „Mikrogranty dla Seniorów” chcemy zaprezentować kolejny, już szósty, spektakl naszej grupy teatralnej pt. „Łódź - moja miłość”, którego tematem są dzieje naszego miasta i jego dziedzictwo kulturowe, od chwili nadania praw miejskich do lat 60-tych XX wieku. Przedstawienie z zachwytem opowiada o naszej „małej ojczyźnie”. Bo bardzo często zachwycamy się cudzym, a nie doceniamy tego, co mamy blisko.

Spektakl (do tej pory wystawiany na scenie AOIA), zawiera dużą dawkę wiedzy dotyczącej Łodzi i jej historii, jest przeplatany anegdotkami i piosenkami, dzięki czemu staje się bardzo atrakcyjny dla widza. Powstał z miłości do Łodzi i na podstawie autorskiego scenariusza Aleksandry Czerczyńskiej, która go również wyreżyserowała.

– Przedstawienie jest gratką dla miłośników naszego miasta, odkrywców jego tajemnic, anegdot, historii – opowiada pani Aleksandra.

– W ramach projektu, dzięki któremu możemy podróżować z naszym spektaklem, pragniemy dotrzeć do osób starszych ze szczególnym uwzględnieniem samotnych mających problem z poruszaniem się, które niekoniecznie mogą same wybrać się do teatru – dodaje Aleksandra Czerczyńska.

– Zaprezentujemy najatrakcyjniejsze fragmenty sztuki w kostiumach i scenerii z epoki. W planie mamy też wystawę zdjęć współczesnej Łodzi, by pokazać, jak bardzo wypiękniała. Naszym głównym celem jest dawanie radości, do czego przyczyni się z pewnością wspólne śpiewanie.

Pierwszy pokaz odbędzie się w najbliższą środę, 24 października, o godz. 13 w Domu Pomocy Społecznej przy na ul. Grota Roweckiego, drugi 7 listopada o godz. 13.30 w DPS przy ul. Narutowicza 37.

Więcej informacji na temat konkursu i projektów można uzyskać na stronie uml.lodz.pl/dla-seniorow oraz w Oddziale ds. Polityki Senioralnej UMŁ przy ul. Zachodniej 47, pokój 132 lub pod numerem telefonu (42) 638-47-30.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.