Bydgoszcz ma być dla pieszych a nie samochodów

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Sławomir Bobbe

Bydgoszcz ma być dla pieszych a nie samochodów

Sławomir Bobbe

Jeśli w tym tempie kupować będziemy samochody niedługo na każdego mieszkańca miasta przypadnie jedno auto. Konsekwencje będą poważne.

Działacze społeczni zauroczeni są ideą „wizji zero” jaka ziściła się w Jaworznie. Na czym polega? W uproszczeniu chodzi o to by tak dostosować infrastrukturę miejską, głównie drogową, by ta sprzyjała bezpieczeństwu wszystkich uczestników ruchu, z naciskiem na bezpieczeństwo pieszych. Zero - tyle wypadków ze skutkiem śmiertelnym w roku jest celem wprowadzenia zmian. I to udało się w Jaworznie, mieście 90-tysięcznym, w którym przez półtora roku na drogach nie zginął nikt. W Jaworznie twierdzą, że to „infrastruktura ratuje życie”. Czy wprowadzenie „vision zero” w Bydgoszczy jest w ogóle możliwe?

Z pewnością podjęcie chociaż próby byłoby wskazane. Z policyjnych statystyk wynika, że na drogach województwa w zeszłym roku zginęło 151 osób, z tego na terenie podległym KMP Bydgoszcz - 31. Rannych w wypadkach było w regionie 1069 osób (KMP Bydgoszcz - 238 osób). Liczba wypadków z udziałem pieszych, a to przecież ono są najbardziej narażeni na drogach, wyniosła 277, z czego na terenie KMP Bydgoszcz tych wypadków było 86.

W dalszej części materiału dowiesz się: 

 • w jaki sposób skutecznie zmniejszono liczbę wypadków w Jaworznie
 • gdzie w Bydgoszczy ZDMiKP "zwolnił" miejsca dla pieszych
 • jak Bydgoszcz wypada na tle innych europejskich miast pod względem liczby zarejestrowanych aut na 1000 mieszkańców
Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Sławomir Bobbe

"Demokracja to rządy brutali temperowane przez dziennikarzy" - mówił Ralph Waldo Emerson, dlatego najbardziej interesują mnie tematy polityczne i samorządowe. Jestem Bydgoszczaninem i pasjonują mnie wszystkie wydarzenia związane z moim miastem. Przygotowuję materiały z zakresu biznesu, ekonomii, przedsiębiorczości, rynku pracy, gospodarki komunalnej, ekologii i ochrony środowiska. Współpracuję także z wydawcami serwisów centralnych - regiodom.pl i regiopraca.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.