Były sukcesy, ale były też nieliczne błędy

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Czesław Wachnik

Były sukcesy, ale były też nieliczne błędy

Czesław Wachnik

Na służbę zdrowia, meliorację a także transport trafiło w ostatnich dwóch latach setki mln zł. Nie zawsze przełożyło się to na sukces.

We wtorek minęły dwa lata od powołania nowego zarządu województwa pod wodzą marszałek Elżbiety Anny Polak. Dlatego wczoraj zarówno marszałek Polak, jak też pozostali członkowie zarządu: Alicja Makarska, Stanisław Tomczyszyn, Roman Gawlik i Tadeusz Jędrzejczak mówili o tym, co im się udało, ale też o błędach.
Oczywiście rzeczy udanych było znacznie więcej.

- Dużo zrobiliśmy w zakresie zdrowia. Nasze działania wysoko ocenili niezależni eksperci, którzy uznali, że nasz region pod względem sprawności ochrony zdrowia znalazł się na trzecim miejscu w kraju - przekonywała marszałek.

Tu wymieniła powstanie szpitala klinicznego oraz kierunku lekarskiego w Zielonej Górze. Wyłożono na ten cel ponad 55 mln zł. Co ważne zyskały obie stolice. I tak w Gorzowie powstaje radioterapia a w Zielonej Górze - Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Wartość obu przedsięwzięć to ponad 150 mln zł, a niebawem mają być podpisywane umowy. Trzeba pamiętać też o bazie ratownictwa w Gorzowie i zakupie helikoptera.

Dużo pieniędzy w ostatnich dwóch latach trafiło na transport. Łącznie w latach 2015-2016 na drogi przeznaczy się około 100 mln zł. Powstają lub są już gotowe obwodnice Drezdenka, Rzepina, Jezior czy most i estakada w Skwierzynie. Kupiono dwa zespoły trakcyjne, są też połączenia Gorzowa i Zielonej Góry z Berlinem.

Masz pytania dotyczące regionu? Wejdź na Facebooka „GL” i je napisz! Dziś od 10.00 do 11.00 czat z marszałek Elżbietą Anną Polak.

Wiele pieniędzy trafiło na lotnisko w Babimoście. Niestety? W 2015 z lotniska skorzystało ponad 17 tys. pasażerów a do 18 listopada br. tylko 7,7 tys. Marszałek na nasze nalegania przyznała, że sprawa lotniska jest tą, co do której można mówić o niespełnieniu się oczekiwań, a nawet błędach. Z innych spraw, które niepokoją zarząd województwa, marszałek Polak wymieniła to, że wiele z kluczowych przedsięwzięć, które planowano w regionie nie zostały zapisane w programach rządowych. Przykładem jest budowa kompleksu energetycznego czy też kopalni miedzi. Niepokojące jest też to, że wiele projektów, które znalazły się w Strategii Polski Zachodnie np. budowa sieci energetycznej ma niewielkie szanse na realizację. Nie można też zapomnieć o 460 mln zł, które trafią m.in. na zabezpieczenie przeciwpowodziowe Słubic.

Czesław Wachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.