Ceny na Opolszczyźnie rosną najszybciej od prawie 20 lat! Co zdrożało najbardziej? Za co płacimy nawet o 50 proc. więcej niż w 2019?

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Gadomski / Polskapress
Tomasz Kapica

Ceny na Opolszczyźnie rosną najszybciej od prawie 20 lat! Co zdrożało najbardziej? Za co płacimy nawet o 50 proc. więcej niż w 2019?

Tomasz Kapica

Takie dane podał Narodowy Bank Polski. Przede wszystkim coraz więcej płacimy za usługi. Na Opolszczyźnie w górę poszły te medyczne, a także fryzjerskie, kosmetyczne oraz za wywóz śmieci.

Chodzi o wskaźnik tzw. inflacji bazowej, która nie obejmuje cen żywności (traktowanych jako dość chwiejne) i energii (bo te reguluje w dużej części państwo). W czerwcu wyniosła ona 4,1 procenta w porównaniu do danych sprzed roku. Tym samym jest najwyższa od 19 lat. To oznacza, że ceny rosną najszybciej od 2001 roku. Eksperci przyznają, że jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy jest pandemia.

Wzrost cen związany jest z restrykcyjnym reżimem sanitarnym i ograniczoną możliwością świadczenia usług - komentuje Sonia Buchholtz, ekspertka zrzeszającej pracodawców Konfederacji Lewiatan.

Na Opolszczyźnie rosną przede wszystkim ceny usług fryzjerskich i kosmetycznych. - Przesz prawie trzy miesiące nie pracowaliśmy. Notowaliśmy straty, które część z nas próbuje teraz odrobić - mówi Magdalena Kozak, właścicielka jednego z opolskich zakładów kosmetycznych. Popyt na tego typu usługi po długiej przerwie był w czerwcu bardzo duży, to także przełożyło się na ceny.

W górę poszły także ceny usług medycznych i dentystycznych. Właściciele przychodni stomatologicznych tłumaczą, że prowadzenie usług w czasie pandemii jest po prostu droższe, a finalnie koszty musi ponieść pacjent.

Bardzo duży wpływ na ogólny poziom inflacji mają także rosnące ceny wywozu śmieci. W ciągu roku wzrosły statystycznie aż o 50 procent! Akurat w tym przypadku przyczyny nie są związane z pandemią, a ogólnie z problemami branży związanej z gospodarką komunalną.

Pozostało jeszcze 51% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Kapica

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.