Choroba słodka, ale z nazwy. Sprawdź, czy nie grozi też tobie

Czytaj dalej
Iwona Kłopocka

Choroba słodka, ale z nazwy. Sprawdź, czy nie grozi też tobie

Iwona Kłopocka

Przewlekła hiperglikemia skutkuje poważnymi powikłaniami i uszkodzeniem wielu narządów, a w szczególności - nerek, oczu i serca. Wysoki poziom glukozy we krwi ma dwa zasadnicze źródła: może wynikać z zaburzeń funkcjonowania trzustki - nie jest ona w stanie produkować wystarczającej ilości insuliny, niezbędnej do transportowania glukozy z krwi w głąb komórek (typ 1) lub organizm ma wystarczająco dużo insuliny, ale proces reagowania na insulinę w komórkach jest zaburzony i w konsekwencji cukier nie dociera w głąb komórek (typ 2).

90 procent przypadków to cukrzyca typu 2. Natomiast cukrzyca typu 1 rozwija się w dzieciństwie i wymaga zastrzyków z insuliny. Jest jeszcze cukrzyca typu Lada - powolniejsza w rozwoju cukrzyca typu 1, która dotyka osoby dorosłe oraz genetyczna postać cukrzycy (Mody).

Mimo że cukrzyca to groźna choroba, jej objawy często lekceważymy. Tymczasem nieleczona choroba może doprowadzić nawet do utraty wzroku, amputacji kończyn i śmierci.

Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna, charakteryzująca się wysokim poziomem glukozy we krwi, czyli hiperglikemią. Sprawdź ile o niej wiesz.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Iwona Kłopocka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.