Chorujesz na cukrzycę? Nie rezygnuj z łykania metforminy

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Iwona Kłopocka

Chorujesz na cukrzycę? Nie rezygnuj z łykania metforminy

Iwona Kłopocka

Minister zdrowia uspokaja: leki na cukrzycę zawierające metforminę nie zostają wycofane z obrotu i pacjenci nadal powinni je przyjmować. Odstawienie leku, w którym stwierdzono śladowe ilości groźnej substancji mogłoby przynieść gorsze skutki dla zdrowia chorych.

W środę w Ministerstwie Zdrowia zwołano sztab kryzysowy w związku z doniesieniami, że metformina, wchodząca w skład wielu leków na cukrzycę, może zawierać silną truciznę.

Okazało się, że nie ma jednak mowy o zanieczyszczeniu leku trucizną, lecz „rozpoznano substancję, która jest ubocznym skutkiem syntezy”. Substancja ta została wykryta w naturalnym procesie produkcji leku w ilościach zaledwie śladowych.

- Prawdopodobnie występowała ona zawsze, czy od długiego czasu, a została wykryta dzięki coraz dokładniejszym analizom - mówił minister Łukasz Szumowski na konferencji prasowej. - To daje nam oczywiście sygnał alarmowy, ale jednocześnie upoważnia do stwierdzenia, że efekty leczenia tym lekiem dla pacjentów są korzystne - ocenił.

Metforminą leczą się 2 miliony Polaków. To nie tylko cukrzycy, ale też kobiety z zespołem policystycznych jajników

Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat, w którym stwierdza: „W zgodnej opinii ekspertów pacjenci nie powinni rezygnować z przyjmowania leków zawierających metforminę. W przypadku uzyskania potwierdzonych informacji o zanieczyszczeniach występujących w konkretnych partiach leków Główny Inspektor Farmaceutyczny niezwłocznie wyda decyzję o wycofaniu ich z obrotu. Jest to standardowa procedura, która jest każdorazowo wdrażana w takich sytuacjach. Ze względu na bezpieczeństwo pacjentów przekazywanie tych informacji do aptek odbędzie się w ścisłej współpracy z Naczelną Izbą Aptekarską. Informacje o możliwym niepożądanym działaniu produktów leczniczych nie zostały oficjalnie potwierdzone przez Europejską Agencję Leków (EMA), a do Ministerstwa Zdrowia nie zostały przekazane jakiekolwiek wytyczne EMA o wycofaniu leków ze sprzedaży ani o konieczności zaprzestania ich przyjmowania”.

Minister Szumowski podkreślił, zaprzestanie przyjmowania metforminy może grozić poważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi, niż kontynuacja leczenia tym specyfikiem.

Iwona Kłopocka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.