Marcin Zasada

Chorzów, Siemianowice i Ruda Śląska wrócą do gry o metropolię

Gdzie będzie siedziba metropolii? Gdzie będzie siedziba metropolii?
Marcin Zasada

Katowice nie mogą być już pewne, że to w tym mieście urządzi się urząd metropolitalny. Metropolia rozważa dziś alternatywne propozycje w związku z problemami z przejęciem gmachu Muzeum Śląskiego przy Alei Korfantego. Chorzów, Siemianowice i Ruda Śląska oferują metropolii ciekawe lokalizacje jej przyszłej siedziby.

Jeszcze miesiąc temu wydawało się, że sprawa siedziby metropolii jest przesądzona. Stary gmach Muzeum Śląskiego (al. Korfantego 3 w Katowicach) to do dziś zapewne najlepsze, najbardziej reprezentacyjne miejsce, w którym władze związku mogłyby urzędować. Ale problemy z jego przejęciem przez metropolię mogą oznaczać, że konieczne będzie wdrożenie planu B.

Plan A wydawał się prosty. W skrócie: województwo przekazuje budynek muzeum Katowicom, a w zamian za to liczy na dalsze wsparcie w procesie rewitalizacji zabudowań kopalni Katowice w Strefie Kultury. Rzecz w tym, że prezydent Marcin Krupa uważa, że kwota 16 mln zł, o której mówił wicemarszałek Henryk Mercik (na tyle wyceniono gmach przy Korfantego 3), jest zdecydowanie wygórowana. Tym bardziej że miasto dołożyło już 8 mln zł do remontu łaźni i stolarni byłej kop. Katowice.

Szef metropolii Kazimierz Karolczak nadal liczy na kompromis na linii Katowice-województwo, ale zaczyna rozglądać się za alternatywnymi siedzibami dla związku. Prezydent Krupa też przyznaje, że temat muzeum nadal jest rozważany, ale już tylko jako jeden ze scenariuszy.

Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marcin Zasada

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.