Co w prawie piszczy
redakcja [email protected]
W 2017 r. ponownie jednorazowe dodatki do emerytur i rent. Wypełniający PIT-40A także mogą przekazać 1 proc. podatku. Do końca lipca trzeba podjąć decyzję, gdzie przekazywać składkę emerytalną. „Rodzina 500 plus” nie jest podstawą do zmniejszenia świadczeń alimentacyjnych.
- Rząd w 2017 r. ponownie wypłaci jednorazowe dodatki do emerytur i rent.
Rada Ministrów chce powtórzyć tegoroczne rozwiązanie, czyli ustawowe „inflacja plus 20 proc. realnego wzrostu płac”. Dziennik „Gazeta Prawna” podaje, że według szacunków rządu waloryzacja wyniesie 0,52 proc. Minimalna emerytura wzrośnie o 5 zł, a przeciętna o ok. 11 zł. Powodem jest deflacja, która obniża wskaźnik waloryzacji. W przyszłym roku także pojawią się jednorazowe dodatki, które otrzymają osoby mające świadczenie niższe od przeciętnego lub przeciętne. - Emeryci i renciści, którzy muszą wypełnić formularz PIT-40A, także mogą przekazać 1 proc. swojego podatku.
Wystarczy, że na bazie otrzymanego rocznego obliczenia podatku złożą w urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe wraz z wnioskiem o przekazanie 1 proc. Mogą to zrobić w tradycyjny sposób – składając papierowe zeznanie podatkowe bezpośrednio w urzędzie skarbowym lub wysyłając pocztą. Mogą również wysłać za pośrednictwem internetu, wykorzystując usługę wstępnie wypełnionego zeznania (PFR PIT -37) udostępnioną na stronie www.portalpodatkowy.mf.gov.pl - Do końca lipca można podjąć decyzję, czy całość składki emerytalnej pozostawić w ZUS, czy też część przekazywać do OFE.
Uczestnicy drugiego filara mogą zdecydować, czy 2,92 proc. składki trafi na subkonto w ZUS lub do wybranego otwartego funduszu emerytalnego. Dotyczy to osób, które chcą zmienić miejsce przeznaczenia składki (osoby, które zostają przy wariancie wybranym podczas poprzedniego okienka transferowego w 2014 r., nie muszą składać żadnych deklaracji). Aby zmienić miejsce przeznaczenia składki, należy wypełnić specjalne oświadczenie dostępne w każdej jednostce ZUS oraz na stronie internetowej www.zus.pl.
Oświadczenie można dostarczyć osobiście do placówki ZUS, za pośrednictwem poczty lub przy wykorzystaniu zusomatów w większych placówkach ZUS. Klienci posiadający profil na Platformie Usług Elektronicznych mogą natomiast złożyć oświadczenie przez internet. Deklaracji nie składają osoby, które mają do ukończenia wieku emerytalnego dziesięć lub mniej lat. - Ministerstwo Rodziny podkreśla, że świadczenie „Rodzina 500 plus” nie jest podstawą do obniżenia świadczeń alimentacyjnych.
Ministerstwo Rodziny zgadza się ze stanowiskiem Ministerstwa Sprawiedliwości i w razie konieczności deklaruje wprowadzenie zmian ustawowych w tej kwestii. - Pracownicy Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS będą wspierać obsługę osób niesłyszących na salach obsługi klientów dzięki wideotłumaczeniu.
Usługa została uruchomiona w siedzibach 43 oddziałów ZUS. Wykwalifikowany pracownik Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS, biegle znający język migowy, przejmie rozmowę z osobą niesłyszącą.
Rozmowa będzie prowadzona za pośrednictwem programu do wideokonferencji. Osoby niesłyszące chcąc skorzystać z takiej usługi, muszą na biletomacie w oddziale ZUS wybrać symbol „ucha”.
redakcja [email protected]