Collegium Medicum na Uniwersytecie Opolskim już prawie gotowe

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Mielnik (O)
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Collegium Medicum na Uniwersytecie Opolskim już prawie gotowe

Iwona Kłopocka-Marcjasz

W świeżo wybudowanych salach trwa wielkie sprzątanie. Wkrótce stanie w nich nowoczesne wyposażenie dla studentów medycyny.

Budynek Collegium Medicum, którego budowa ruszyła w lutym, jest już po odbiorze budowlanym, sanepidu i straży pożarnej. - Trwa wielkie sprzątanie w przededniu wyposażania sal dydaktycznych - mówi Maciej Kochański, rzecznik prasowy Uniwersytetu Opolskiego.

Obiekt mieści siedem sal. Studenci pierwszego roku będą się tu od października uczyć m.in. anatomii (sala czerwona) i histologii (sala żółta). Każda z sal ma zaplecze techniczne, a cały budynek - system inteligentnego zarządzania energią. Można w nim będzie np. zdalnie regulować temperaturę, programując jej wysokość w zależności od pogody, a także na wolne od zajęć dni.

Imponująco prezentują się duże przeszklone powierzchnie, wpuszczające do środka mnóstwo światła. Duży hol na parterze będzie pełnił funkcję reprezentacyjną. Na jednej ze ścian znajdzie się tekst przysięgi Hipokratesa, a przeciwległą zapełnią pamiątkowe tabliczki poświęcone darczyńcom, którzy wsparli finansowo powoływanie kierunku lekarskiego i budowę Collegium Medicum. Jednym z najhojniejszych jest miasto Opole.

- Do tej pory zebraliśmy około 4 mln zł od darczyńców, co stanowi połowę kwoty wkładu własnego. Trzeba jednak pamiętać, że całość inwestycji w montażu finansowym oraz wykonawczym jest zaplanowana na 3 lata, więc w tym roku, dzięki hojności naszych partnerów udało się nam wykonać plan dotyczący wkładu własnego z nawiązką - podkreśla Maciej Kochański.

Studenci pierwszego roku będą się uczyć nie tylko na modelach anatomicznych i plastynatach, ale też w pracowni anatomii wirtualnej. Po założeniu specjalnych gogli będą widzieli budowę poznawanych organów ludzkich od wewnątrz.

W drugim semestrze natomiast mają się kształcić także w tzw. Anatomicum, przygotowywanym przez uczelnię w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Będą tam mieli możliwość nauki z wykorzystaniem preparatów kadawerowych - przygotowanych ze zwłok ludzkich.

- Kadra jest już skompletowana. To lekarze i naukowcy z całej Polski, najwyższej klasy specjaliści. Wśród nich są naprawdę wielkie nazwiska - mówi Maciej Kochański.

Jednym z wykładowców na opolskiej medycynie będzie prof. Marian Zembala, wybitny kardiochirurg, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca.

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.