Coraz bardziej mglista metropolia

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas
Anna Stasiewicz

Coraz bardziej mglista metropolia

Anna Stasiewicz

Po wypowiedzi posłanki Anny Sobeckiej, tym razem wicepremier Jarosław Gowin stawia pod znakiem zapytania powstanie metropolii.

Zaczęło się od słów Anny Sobeckiej, posłanki Prawa i Sprawiedliwości z Torunia, która poinformowała, że podczas spotkania z szefem MSWiA uzyskała zapewnienie, że ustawa metropolitalna nie wejdzie w życie.

Według posłanki Prawa i Sprawiedliwości, jedyna metropolia, która ma szansę powstać, to metropolia na Śląsku.

- Co do metropolii, sytuacja wydaje się przesądzona w jednym przypadku - powstanie metropolia śląska. W przypadku pozostałych 15 województw sprawa jest jeszcze analizowana - mówił w piątek podczas swojej wizyty w Toruniu Jarosław Gowin, wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego. - Dopiero po przeprowadzeniu pilotażu na Śląsku zapadną decyzje co do pozostałych regionów - stwierdził wicepremier. Gowin dodał też, że w przypadku województwa kujawsko-pomorskiego, przyszła metropolia powinna opierać się o dwa miasta, czyli o Bydgoszcz i Toruń.

O tworzenie metropolii w oparciu o granice Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego apeluje z kolei Michał Zaleski, prezydent Torunia. List wysłał do gmin, które wchodzą w skład bydgosko-toruńskiego ZIT, wojewody Mikołaja Bogdanowicza oraz marszałka Piotra Całbeckiego.

„Byłem i jestem przekonany o możliwości skutecznego współdziałania wszystkich gmin i powiatów skupionych obecnie wokół Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, wraz z gminami deklarującymi dołączenie do nas, na rzecz tworzenia silnej metropolii” - pisze m.in. prezydent Zaleski. Dodaje również, że jest gotowy do rozmów, kontaktów i wymiany informacji w sprawie powołania metropolii wokół dwóch miast wojewódzkich.

- Wciąż nie mamy oficjalnego stanowiska z MSWiA, więc robimy swoje, na pewno nie przerywamy prac. Przecież us-tawa o związkach metropolitalnych nadal obowiązuje - przekonuje tymczasem Łukasz Krupa, doradca prezydenta Bydgoszczy i pełnomocnik ds. utworzenia metropolii.

W Bydgoszczy do 1 marca trwają konsultacje społeczne na temat utworzenia metropolii w oparciu właśnie o Bydgo-szcz i 19 sąsiadujących gmin, z których zdecydowana większość już podjęła uchwały intencyjne o chęci przystąpienia do Metropolii Bydgoszcz.

W skład MB miałyby wejść gminy, których nie objął ZIT, czyli Sadki, Kcynia, Mrocza, Żnin, Barcin, Rojewo, Złotniki Kujawskie, Pruszcz.

Tymczasem zdaniem posła Piotra Króla z PiS, fakt,że w pierwszej kolejności ma powstać metropolia śląska, nie wyklucza, że powstaną również kolejne. - Proszę pamiętać, że ustawa o związkach metropolitalnych była pisana właśnie pod metropolię śląską - mówi poseł. I dodaje: - Mam nadzieję, że okres testowania metropolii śląskiej nie będzie zbyt długi.

Poseł uważa także, że Bydgoszcz powinna kontynuować prace związane z powołaniem metropolii.

- Złożenie wniosku pokaże, że wciąż jesteśmy w grze - stwierdza Piotr Król.

Anna Stasiewicz

W redakcji odpowiadam za lokalny samorząd i działania władz, chociaż z racji mojego wykształcenia, w kręgu zainteresowań jest również historia oraz polityka samorządowa.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.