Coraz więcej osób starszych jest aktywnych [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Jolanta Zielazna
Jolanta Zielazna

Coraz więcej osób starszych jest aktywnych [zdjęcia]

Jolanta Zielazna

Kluby seniora zespoły wokalne, grupy zajmujące się rękodziełem - na sobotnim sejmiku seniorów widać było różną aktywność osób będących już na emeryturze.

Kluby seniora, zespoły wokalne, grupy zajmujące się rękodziełem - na sobotnim sejmiku seniorów w Bydgoszczy widać było różną aktywność osób będących już na emeryturze. Z roku na rok angażuje się więcej starszych, więcej jest uczestników unwiersytetów trzeciego wieku. Angażują się, dopóki zdrowie pozwala.

Jak bardzo w ostatnich latach zmieniła się aktywność seniorów - widać na co dzień. - Coraz więcej wokół nas jest osób 60 plus i coraz większe jest zaangażowanie seniorów - zauważyła Anna Mackiewicz, wiceprezydent Bydgoszczy - Jest bardzo dużo klubów, uniwersytetów. 15 lat temu było to nie do pomyślenia.
Wiceprezydent podkreśliła, że kluby powstają nie dlatego, ze ktoś to narzuca, ale samorzutnie, oddolnie.
Niektóre gminy, gdy sporządzają strategie rozwiązywania problemów społecznych rozszerzają działania o kwestie ważne dla starszych mieszkańców.

Seniorzy:- Najważniejsze emerytury i zdrowie

Sami seniorzy, jeśli spytać ich o problemy, to na pierwszym miejscu mieszkańcy wsi wymieniają niskie emerytury rolnicze i dostęp do specjalistycznej opieki lekarskiej.

Przy wielu klubach seniora działają zespoły taneczne, wokalne. Dla członków zespołów ważne jest, by były pieniądze na stroje, by było czym dojechać na występy, bo zaproszeń im nie brakuje.
Członkowie zespołu "Kujawy Bachorne Nowe" przy Gminnym Ośrodku Kultury w Osięcinach mają od 60 do 88 lat. Alina Matuszewska, przewodnicząca zespołu chwali sobie współpracę z dyrektorem GOK i wójtem. Mogą liczyć na ich pomoc.

Problemem są tylko pieniądze na ludowe stroje, buty. Przykładowo, haftowany fartuch kosztuje 700 zł.

Zespół przedstawia też tradycyjne obrzędy. - Niedawno małżeństwo z Ameryki nagrywało nasze dożynki, bo przygotowywali film dokumentalny - mówi Matuszewska.

Panie z klubu "Supełek" w Toruniu (jego znakiem firmowym są piękne koronki frywolitki) chwalą sobie możliwość korzystania z miejskich basenów ze zniżką dwa dni w tygodniu. - Mamy 50 proc. zniżki i dużo osób z tego korzysta - mówią Teresa Kurto i Gabriela Witoszkin.

ROPS: Informator dla seniora

Klubów seniora rzeczywiście przybywa. W 2015 roku było ich w naszym województwie około 200. Są gminy, gdzie działa ich kilka, są takie, w których nie ma żadnej organizacji dla seniorów. Najmniej klubów seniora jest w powiecie włocławskim.

Potrzeby starszych mieszkańców województwa dostrzega Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu. Przygotował trzecią już edycję informatora dla seniorów i ich opiekunów. Są tu adresy klubów seniora, uniwersytetów trzeciego wieku, ale także placówek pomocy społecznej, zakładów opiekuńczych. Jest ważna część poświęcona bezpieczeństwu w domu, na ulicy oraz jak nie paść ofiarą rozmaitych oszustów, naciągaczy.
Informator dostępny jest na stronie internetowej ROPS: www.rops.torun.pl - Sukcesywnie przesyłamy go też do różnych instytucji i organizacji, które zajmują się organizowaniem pomocy seniorom - wyjaśnia Iwona Wełnicka, kierownik działu analiz i programowania w toruńskim ROPS.

Niedawno ośrodek przeprowadził też analizę funkcjonowania uniwersytetów trzeciego wieku oraz badania dotyczące klubów seniora.

- Szczególnie zwróciliśmy uwagę, jakim kluby dysponują zapleczem, jakie mają potrzeby i z jakimi borykają się problemami w bieżącym funkcjonowaniu - wyjaśnia Iwona Wełnicka.

Główne kłopoty to brak wystarczającej kadry do prowadzenia zajęć oraz sprawy finansowe. Kluby najczęściej utrzymują się ze składek członkowskich. Czasami dostają pieniądze od gminy albo szukają sponsorów.

Podczas sejmiku o zdrowiu seniorów mówił dr Maciej Michalak z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Zwracał uwagę, jak zmienia się nasze zachowanie w zależności od tego gdzie, w jakim otoczeniu jesteśmy. Inaczej zachowujemy się w domu, inaczej np. w przychodni czy szpitalu. Stresuje nas hałas, długotrwała wysoka temperatura, zbyt wiele naraz działających bodźców. Dobroczynny wpływ na nasze samopoczucie ma przyroda, zieleń, ruch na świeżym powietrzu, a także opieka nad zwierzętami - o ile zdrowie na to pozwala. Właściciele zwierząt mniej skarżą się na zdrowotne dolegliwości.

Podczas sejmiku (zorganizowało go Ogólnopolskie Stowarzyszeniu Seniora z siedzibą w Bydgoszczy, któremu przewodniczy Ireneusz Frelichowski, szef Bydgoskiej Rady Seniorów) podsumowano też 46. ogólnopolski konkurs Laur Seniora 2016.

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.