Cross Żagański w dwóch odsłonach

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Trzcionkowska
Mateusz Kasowski

Cross Żagański w dwóch odsłonach

Mateusz Kasowski

Tym razem w ramach 42. Crossu Żagańskiego o Puchar Wielkiej Ucieczki zostaną również rozegrane 88. mistrzostwa Polski w biegach przełajowych.

Wystartują zarówno seniorzy, jak i juniorzy oraz juniorzy młodsi. Na żagańskiej trasie pobiegną utytułowani lekkoatleci. Z pewnością najbardziej znaną postacią będzie Marcin Lewandowski, mistrz Europy w biegu na 800 metrów zarówno w hali, jak i na stadionie. Poza nim wystartuje między innymi Tomasz Szymkowiak – pięciokrotny mistrz Polski w biegu na 3.000 metrów z przeszkodami, trzykrotny mistrz kraju w biegu na 10 km i dwukrotny w przełajach. Będzie też Angelika Cichocka, halowa wicemistrzyni świata w biegu na 800 metrów i Mateusz Demczyszak – mistrz świata wojskowych w biegach przełajowych. Pojawi się także Piotr Łobodziński, absolutny potentat w bieganiu po schodach.

To najbardziej znane nazwiska, jednak w niedzielnych biegach mistrzowskich wystartuje łącznie 553 zawodników. Większość to utalentowani juniorzy, dla których medal w żagańskich zawodach może okazać się przepustką do międzynarodowej czołówki. Po mistrzostwach na trasy wybiegną amatorzy, którzy wezmą udział w Biegu Otwartym, a chwilę wcześniej wystartują dzieci. Obydwa odbędą się po zakończeniu mistrzostw Polski w przełajach. Łącznie w Żaganiu biegać będzie około 1.200 zawodników.

Łącznie w ciągu dwóch dni zawodnicy wystartują aż 11 razy. W sobotę od godz. 11.45 odbędą się biegi juniorów i juniorów młodszych w ramach mistrzostw Polski. W niedzielę mistrzostwa Polski seniorów. O 10.30 rywalizacja seniorek na pięć kilometrów, 35 minut później pobiegną mężczyźni na 4 km, a o 11.35 na 10 km. Trasa będzie przebiegać na terenach żagańskiego Muzeum Obozów Jenieckich. Na zawodników czekają trudne pętle o długości jednego i dwóch kilometrów.

Jak mówi dyrektor biegu, Tomasz Hucał trasa będzie bardzo ciekawa - Złożyliśmy swoją aplikację, by zorganizować mistrzostwa Polski. Związek wybrał właśnie nas i z tego się cieszymy. Trasę sprawdzał trener reprezentacji Polski, jest bardzo szybka. Dodatkowo jeszcze pomożemy pogodzie i wylejemy trochę wody oraz wysypiemy siana. Po przejechaniu przez czołgi będą to prawdziwe przełaje – podkreślał organizator.

Impreza zapowiada się pasjonująco. Szczególnie, że sama trasa była już chwalona przez znawców. A Cross Żagański będzie również pierwszym z 11 imprez w ramach Lubuskiej Ligi Biegowej 2016.

Mateusz Kasowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.