Cuda się zdarzają. Akcja powiodła się chociaż było ciężko

Czytaj dalej
Fot. Arch. Joanny Lewandowskiej
Józef Piasecki

Cuda się zdarzają. Akcja powiodła się chociaż było ciężko

Józef Piasecki

Pod hasłem „Cuda się zdarzają” dobiegła końca czwarta edycja akcji „Dziewczynka z zapałkami” we Wschowie. Nie obyło się bez komentarzy.

Okazuje się, że przed akcją pojawiły się wątpliwości. - Pytano o sens naszych działań, skoro funkcjonuje program 500+. Pytano po co wyręczać instytucje typu „Caritas”, powołane przecież do tego, by pomagać. Wreszcie nazwano nasze działania, cytuję: „czystą komercją”. Rozmawiałam z moimi uczniami i to oni ostatecznie przekonali mnie, że nie należy rezygnować. Okazało się, że ci młodzi ludzie są pełni empatii i doskonale orientują się, że są w ich środowisku osoby, które pomocy potrzebują, lecz zazwyczaj o nią nie proszą. Bo się wstydzą – mówi Joanna Lewandowska, nauczycielka i pomysłodawczyni wschowskiej akcji charytatywnej.

Aura w tym roku nie sprzyjała i być może to przesądziło o tym, że nazbierano mniej pieniędzy niż w poprzednich latach. Jednak sympatia wschowian jest nadal dostrzegalna, gdyż większość pamiętała poprzednią akcję. – Przebrane dziewczęta, sprzedające pudełka z zapałkami podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego mówiły, że byli ludzie, którzy wypatrywali bajkowych postaci wśród tłumu. Uczennice stojące w krużgankach klasztoru ojców Franciszkanów oraz przy parafii Królowej Jadwigi również spotkały się z dużą sympatią przechodniów. Wolontariuszkom należą się ogromne podziękowania za to, że były gotowe poświęcić cały dzień, uśmiechając się mimo zimna. Raz musiałam nawet interweniować, gdyż jedna z dziewczynek tak się wczuła w rolę, że stała bez zimowej kurtki – wyjaśnia nauczycielka ze Wschowy.

Dziewczynki z zapałkami: od lewej Natalia Kościesza i Zuzanna Kaczmar
Arch. Joanny Lewandowskiej Dziewczynki z zapałkami: od lewej Natalia Kościesza i Zuzanna Kaczmar

Pieniądze z ostatniej zbiórki zostały przeznaczone na zakup prezentów dla dziewięciu uczniów Ośrodka Szkolno - Wychowawczego we Wschowie, w tym na zakup komunikatora dla jednego z wychowanków.

Dziewczęta biorące udział w zbiórce to: Alicja Hornika, Justyna Czyż, Zuzanna Kaczmar, Natalia Kościesza, Aleksandra Huzar, Julia Kamyszek, Agnieszka Lewandowska, Milena Matuszewska, Wiktoria Kościelak, Natalia Ławrynowicz.

Jeżeli dopisze zimowa aura odbędzie się sesja zdjęciowa z uczestniczkami wszystkich edycji akcji, ilustrująca bajkę Andersena „Dziewczynka z zapałkami”.

Józef Piasecki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.