Czas zabrać głos w prawie budżetu obywatelskiego

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Marek Białowąs

Czas zabrać głos w prawie budżetu obywatelskiego

Marek Białowąs

Od piątku do końca września możemy w Zielonej Górze głosować na wybrane zadanie z budżetu obywatelskiego

Od piątku, 1 września, można głosować na wybrane przez siebie zadanie realizowanego z budżetu obywatelskiego 2018. Miesiąc temu ustalono listę zadań zgłoszonych do BO.

- W tych propozycjach wydaje mi się, że dominują wsie a nie miasto - mówi pan Krzysztof, mieszkaniec Sulechowa. - widać, mieszkańcy mniejszych miejscowości łatwiej się integrują i są chyba bardziej aktywni, niż my w mieście.

- W mieście moim zdaniem zabrakło propozycji, z których skorzystaliby wszyscy mieszkańcy - dodaje koleżanka Krzysztofa, Paulina. - Myślę, że powinniśmy brać wzór z Zielonej Góry, gdzie pojawiły się projekty montażu internetowych ławek z dostępem do sieci, możliwością doładowania komórki i stojakiem na rowery. To świetny pomysł, zwłaszcza dla nas, młodych. Taka ławka mogłaby stanąć przecież w zasięgu monitoringu miejskiego, tak aby zabezpieczyć ją przed dewastacją przez młodzież czy kradzieżą.

Sulechowianom, których reporter ,,GL’’ zapytał o to, co chcieliby zrobić za pieniądze z budżetu obywatelskiego podobały się też inne zielonogórskie pomysły.

- Bardzo udanym projektem są np. murale. Grafitti nie tylko upiększa budynek, ale całą ulicę, no i na to nie potrzeba wielkich pieniędzy. U nas znalazłyby się też miejsca na murale - mówi sulechowianka.

A jakie propozycje znalazły się w tym roku na liście do głosowania w ramach nudżetu obywatelskiego 2018? Oto wszystkie, który uzyskały akceptację komisji:

Łączna wartość pozytywnie zweryfikowanych wniosków wynosi 140 tys. zł.

Komisja odrzuciła 5 innych propozycji. Wśród nich był m.in. pomysł: zakupu defibrylatora na potrzeby mieszkańców Sulechowa (za blisko 19 tys. zł), doposażenie sali wiejskiej w Cigacicach o wartości blisko 20 tys. zł, modernizacji w Kijach remisy strażackiej i wykonanie w niej instalacji elektrycznej za 20 tys. zł oraz wykonanie 6 ławeczek z oparciami oraz z koszami na śmiecie na ul. Kargowskiej i Krakowskiej w Krężołach za 20 tys. zł.

Budżet obywatelski 2018 jest skromniejszy niż w ub. r. i wynosi 200 tys. zł. To efekt wielu zadań realizowanych przy wsparciu pieniędzy unijnych, a do których gmina musi mieć wkład własny.

Warto przypomnieć, że w ramach BO 2017 r. zgłoszono aż 15 zadań. Rok temu najwięcej głosów zdobyła propozycja kupna mini autokaru dla Szkoły Podstawowej nr 1 w Sulechowie. Koszt takiego małego autobusu wyceniono na 100 tys. zł. Na drugim miejscu znalazła się modernizacja terenu rekreacyjno - sportowego przy szatni KS ,,Sokół’’ w Kalsku za 100 tys. zł. Trzecie miejsce w rankingu zdobył plan modernizacji boiska sportowego w Kijach - koszt również 100 tys. zł.

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.