Czy będzie dla mnie praca? Pytają, wybierając szkołę

Czytaj dalej
Fot. Jotem
Jolanta Młodecka

Czy będzie dla mnie praca? Pytają, wybierając szkołę

Jolanta Młodecka

Absolwenci gimnazjów już myślą, jaką szkołę wybrać do dalszej nauki. To ważny moment, bo decyduje o zawodowej przyszłości młodzieży.

- Będę zadowolony, jeśli do naszej szkoły przyjdzie stu dwudziestu absolwentów gimnazjów - mówi Jacek Malinowski, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia w Przemystce. - Miejsc możemy utworzyć więcej, ale, niestety, młodzieży jest coraz mniej.

To demograficzne zjawisko dotyczy nie tylko Przemystki, ale też pozostałych szkół średnich w powiecie radziejowskim. Każda stara się zachęcić gimnazjalistów do kontynuowania nauki w jej murach, wprowadzając nowe kierunki, różne innowacje, zapewniające zdobycie ciekawego zawodu.

To jest niezbędne, bo współczesny rynek pracy stawia przed absolwentami szkół ponadgimnazjalnych bardzo wysokie wymagania. Oprócz solidnego przygotowania zawodowego pracodawcy oczekują również kreatywności, zaangażowania i umiejętności szybkiego uczenia się.

Młodzież w Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych realizuje program „Sztuka barmańska - przygoda ze zdrowym koktajlem”. Poznają tajniki zdrowej kuchni, uczestniczą w pokazach i szkoleniach dla barmanów. „Żywieniowcy” chętnie dzielą się swoją wiedzą.

Animacja czasu wolnego i usługi kosmetyczne - to zadania dla uczniów Technikum Hotelarskiego. Nabytą wiedzę i umiejętności wykorzystują w czasie praktyk, które odbywają w kraju i za granicą. Dziewczęta bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach dodatkowych poświęconych usługom kosmetycznym, poznają najnowsze techniki i metody dbania o urodę.

Doskonale sprawdzają się również nowe programy wprowadzone w Liceum Ogólnokształcącym: pożarnictwo i ratownictwo medyczne. Pod opieką zawodowych strażaków zdobywają wiedzę i umiejętności, które w praktyce wykorzystują podczas obozów szkoleniowo-sportowych, odbywających się w czasie wakacji.

Inną propozycję ma Technikum Ekonomiczne - można tu zdobyć wiedzę w zakresie projektowania kampanii reklamowych, o tym, jak samemu projektować reklamy.

Dużo nowego i dobrego dzieje się w kształceniu rolniczym. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi pozyskanemu z funduszy unijnych, patronatowi UTP w Bydgoszczy oraz licznym projektom edukacyjnym młodzież ma szansę kształcić się w jak najlepszych warunkach.

Jolanta Młodecka

Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę dziennikarską rozpoczęłam w 1975 r. w rozgłośni oraz czasopiśmie "Alchemik" w Zakładach Azotowych" Włocławek. Byłam redaktorem naczelnym pisma. W 1989 r. przeszłam do oddziału włocławskiego "Gazety Pomorskiej". Zostałam kierownikiem oddziału. Oddelegowana zostałam następnie do "Głosu Szczecińskiego". Następnie pracowałam w oddziale w Brodnicy. Zakładałam oddziały gazety w Radziejowie, Aleksandrowie Kuj. i Ciechocinku. Ocenie współpracuję z "Gazetą Pomorską" we Włocławku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.