Materiał informacyjny

Czyste powietrze: Zmiany, które ułatwią składanie wniosków

Czyste powietrze: Zmiany, które ułatwią składanie wniosków
Materiał informacyjny

Zmianie uległ program priorytetowy „Czyste powietrze”. Od teraz punktów przyjmowania wniosków ma być więcej, bo do programu zostały włączone gminy. Dodatkowo procedura starania się o dofinansowanie została uproszczona.

O zmianach poinformował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w poniedziałek 29 lipca. Program cieszy się sporym zainteresowaniem wśród Polaków. Według najnowszych danych Ministerstwa Środowiska wniosek o dofinansowanie na wymianę pieca czy termomodernizację złożyło już ponad 66 tys. osób, z czego pozytywnie rozpatrzono jak dotąd 29 tys. wniosków. Od poniedziałku 29 lipca 2019 r. udział w programie ma być jeszcze łatwiejszy, dokonano bowiem istotnych zmian w jego funkcjonowaniu.

W ramach programu „Czyste powietrze” można uzyskać dofinansowanie na przeprowadzenie przedsięwzięć ograniczających ucieczkę ciepła z domu, a także ograniczających wytwarzanie zanieczyszczeń pogarszających problem smogu. Mogą to być przedsięwzięcia, takie jak m.in.: wymiana pieca węglowego na bardziej ekologiczny, ocieplenie budynku, zamontowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, modernizacja instalacji centralnego ogrzewania, instalacja odnawialnych źródeł energii (np. kolektory słoneczne), wymiana okien i drzwi.

Wysokość dofinansowania zależy od dochodu przypadającego na osobę w gospodarstwie domowym, a pomoc finansowa może mieć formę dopłaty lub pożyczki.

W zmianach, które weszły w życie 29 lipca tego roku, najistotniejsza jest zmiana sposobu składania wniosków o dofinansowanie. Dotychczas przyjmowaniem wniosków zajmowały się Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Od teraz wnioski będzie można składać w urzędach gmin, które w porozumieniu z WFOŚiGW będą mogły przyjmować dokumenty oraz wstępnie je weryfikować. Zmiana ma ułatwić dostęp potencjalnym wnioskodawcom do skorzystania z programu oraz usprawni proces jego wdrażania. Zmiana została wprowadzona po rekomendacji Komisji Europejskiej.

Gminy, które zostały włączone w proces przydzielania dofinansowania, nie są jedyną zmianą w programie „Czyste powietrze”. Inaczej będą teraz wyglądały wzory wielu dokumentów, w tym tego najważniejszego, czyli formularza wniosku o dofinansowanie. Dokumentacja ma być teraz bardziej czytelna oraz łatwiejsza do wypełnienia. Przykładowo część wniosku poświęcona obliczaniu wysokości dochodu na członka rodziny, sprawiająca uczestnikom programu najwięcej trudności, będzie od teraz osobnym dokumentem, zawierającym dokładną instrukcję wypełniania.

- Zmieniony został wzór formularza wniosku o dofinansowanie, tak aby uprościć proces jego wypełniania przez wnioskodawcę - czytamy w obwieszczeniu na stronie NFOŚiGW. - Ponadto, w

obecnej formie wniosek będzie zawierał warunki umowy dotacji oraz oświadczenie woli wnioskodawcy o chęci jej zawarcia, bez konieczności dodatkowej wizyty wnioskodawcy w siedzibie WFOŚiGW.

Wnioski złożone przed wprowadzonymi zmianami będą rozpatrywane w oparciu o dokumenty oraz wzory obowiązujące na dzień złożenia wniosku.

Powrót do strony głównej

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.