Debata pod patronatem DZ: Silne Katowice to silna metropolia

Czytaj dalej
Fot. Marzena Bugała-Azarko
MCH

Debata pod patronatem DZ: Silne Katowice to silna metropolia

MCH

Kto komu jest bardziej potrzebny - silne Katowice metropolii czy odwrotnie? - dyskutowali wczoraj przedstawiciele władz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i stolicy aglomeracji oraz obecni na spotkaniu mieszkańcy.

Środowe spotkanie w sali konferencyjnej Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach było pierwszą z cyklu debat "Tu Metropolia" poświęconych przyszłości zgromadzenia.

- Metropolia, Katowice, jak i inne jej gminy, są to naczynia połączone. Nie po to staraliśmy się o utworzenie metropolii na obszarze Górnego Śląska, aby dzisiaj mówić kto ma być ważniejszy. Z punktu widzenia biznesowego mają ugrać i metropolia, i Katowice - mówił dr Marcin Krupa, prezydent stolicy woj. śląskiego. Podkreślał też, że wspólnota współpracujących ze sobą miast i gmin, jest bardziej znaczącym podmiotem w rozmowach z inwestorami. Wszak to już miejsce, w którym mieszka ponad dwa miliony osób, a nie jak w Katowicach - „zaledwie” 300 tys.

Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu metropolii, podkreślał, że jest ona wartością dodaną dla wszystkich miast i gmin ją tworzących.

- Katowice bardzo mocno czerpią ze swojego otoczenia, a metropolia jest m.in. po to, aby to jeszcze bardziej ułatwiać - mówił.

Jednym z głównych wyzwań metropolii ma być polityka spójności, której gwarancją będzie m.in. fundusz solidarnościowy metropolii - mający wspierać słabsze, mniejsze i biedniejsze gminy, a który lada moment zostanie uchwalony. I na ten aspekt zwrócił szczególną uwagę prof. Tomasz Pietrzykowski, prorektor Uniwersytetu Śląskiego i członek władz Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych.

- Taka świadoma polityka spójności jest niezwykle potrzebna. Dziś bowiem metropolia ma dwa cele - przyspieszenie rozwoju, ale i pilnowanie tego, aby nikt nie został za bardzo z tyłu - podkreślał.

Nie zabrakło też głosów ze strony publiczności. Przybyli na spotkanie mieszkańcy zadawali pytania chętnie i sypali pomysłami jak z rękawa. Jednym z ciekawszych była propozycja wprowadzenia wspólnej taryfy biletowej komunikacji miejskiej dla bezrobotnych mieszkańców GZM.

„Tu Metropolia” – przyjdź, posłuchaj, zabierz głos - to hasło przewodnie cyklu debat o sprawach związanych z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią. Spotkania, na które wstęp jest wolny, będą się odbywać co dwa tygodnie w różnych miastach tworzących Metropolię. Zgodnie z hasłem - będzie można na nich nie tylko posłuchać, co mówią eksperci, politycy i zaproszeni goście, ale również samemu zabrać głos w nurtujących nas kwestiach.

Zobacz zapisz WIDEO

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Horoskop 2018 dla wszystkich znaków zodiaku wróżki z Katowic ZOBACZ

Studniówki 2018 Tak się bawią maturzyści ZOBACZCIE ZDJĘCIA + WIDEO

Czy dostałbyś się do pracy w policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Rejestr pedofili i gwałcicieli z woj. śląskiego NAZWISKA I ZDJĘCIA

MCH

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.