Andrzej Matys

Dekomunizacja pomników i tablic. Burzą pomniki z czasów PRL-u

Kilka dni temu z Sejn zniknął dawny Pomnik Zwycięstwa, przemianowany w 1982 r. na Pomnik Matki Polki Fot. Helena Wysocka Kilka dni temu z Sejn zniknął dawny Pomnik Zwycięstwa, przemianowany w 1982 r. na Pomnik Matki Polki
Andrzej Matys

Po zdekomunizowaniu podlaskich ulic i placów przyszła pora na posągi i tablice. Samorządy muszą się ich pozbyć do końca marca.

Samorządowcy muszą wskazać, a potem usunąć z przestrzeni publicznej tablice i pomniki, które np. chwalą miniony ustrój, jego służby lub np. sojusznicze armie. Jeśli zrobią to do 31 marca, dostaną pieniądze.

- Na razie mamy ogólne informacje o takich pomnikach na Podlasiu. Wojewoda dysponuje listą z 2016 r., która powstała na bazie informacji, jakie przysyłały nam podlaskie gminy. Zawiera ona 21 pomników i tablic - tłumaczy rzeczniczka prasowa wojewody Anna Idźkowska.

Z dalszej części artykułu dowiesz się m. in.

 • Które posągi w regionie muszą być zdekomunizowane
 • Jak samorządy radzą sobie z problemem
Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Andrzej Matys

Dziennikarz od ponad trzydziestu lat (niewiarygodne, a jednak). Prowadzę Strefę Biznesu, która dotyczy tematyki gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem regionalnego biznesu i przedsiębiorstw. Nie unikam też publicystyki na tematy społeczno-gospodarcze. Zawsze pamiętam, że głupota to wielki dar boży, więc nie należy go nadużywać.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.