Do mieszkańców Marklowic wysyłane są pakiety wyborcze

Czytaj dalej
Fot. Arek Biernat
Arkadiusz Biernat

Do mieszkańców Marklowic wysyłane są pakiety wyborcze

Arkadiusz Biernat

Do mieszkańców Marklowic na bieżąco trafiają pakiety wyborcze. To jedna z dwóch gmin w Polsce, gdzieI tura wyborów prezydenckich odbędzie wyłącznie w formie korespondencyjnej.

To bardzo pracowity okres dla pracowników Urzędu Gminy w Marklowicach. W ostatnich dniach odbierali telefony, sms-y, mejle i formularze mieszkańców. Weryfikowali również przesyłane dane, żmudnie pakowali pakiety wyborcze i na bieżąco przekazywali je Poczcie Polskiej.

Urzędnicy pomagali też rozwiać wątpliwości.

- Mieszkańcy pytali o to, kiedy pakiet wyborczy do nich dotrze i co po jego wypełnieniu mają z nim zrobić. Czy odesłać pocztą czy wrzucić do urny, a jeśli to drugie, to gdzie. Staram się pomóc, wyjaśnić. Powtarzam też, że w pakiecie jest też instrukcja „obsługi” - mówi Beata Jordan z Urzędu Gminy w Marklowicach.

Do jej obowiązków w ostatnich dniach należało przyjmowanie zgłoszeń mieszkańców.

Trwa operacja na żywym organizmie pod nazwą „wybory korespondencyjne”. Marklowice obok Baranowa w Wielkopolsce to jedna z dwóch gmin w Polsce, gdzie mieszkańcy zagłosują wyłącznie listownie. To pokłosie decyzji ministra zdrowia, który zarekomendował wspomniane miejscowości do takiego głosowania, bo wskaźnik zapadalności na Covid-19 przekraczał 100 na 10000 tys. mieszkańców (do tej pory w Marklowicach potwierdzono 83 zakażenia).

Nigdy wcześniej w Polsce nie głosowano korespondencyjnie w jednej gminie na taką skalę. Pierwszą obawą był czas, a właściwie jego brak. Rekomendację wydano w piątek, a do wczoraj mieszkańcy mieli czas, aby zgłosić zamiar głosowania. W Marklowicach obawiano się, że nie każdy mieszkaniec na czas dowie się, że musi wyrazić chęć udziału w wyborach. Jeśli ktoś tego nie zrobił(np. zapomniał lub nie wiedział), to do jego domu pakiet wyborczy nie dotrze.

Do chwili zamykania tego numeru taki zamiar wyraziło ok. 2,3 tys. z 4268 uprawnionych do głosowania.

- Ta liczba może się jeszcze zmienić. O ile w Urzędzie Gminy chęć głosowania można było wyrażać do 15.30, o tyle do północy można było to zrobić za pomocą sms-a lub mejla. Ostateczną liczbę głosujących powinniśmy poznać w czwartek rano. Choć też nie wiadomo, czy wszyscy, którzy otrzymają pakiet, rzeczywiście zagłosują, czyli czy oddadzą pakiety - mówi Tadeusz Chrószcz, wójt Marklowic.

Pakiety wyborcze od środy sukcesywnie trafiają do mieszkańców. Składa się na niego: koperta zwrotna, karta do głosowania, koperta, karta do głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania. Jest też instrukcja zgodnie z którą należy go wypełnić. Mieszkańcy pakiet będą mogli wrzucić do specjalnych skrzynek Poczty Polskiej w Urzędzie Gminy (lub jego pobliżu) lub w niedzielę zanieść do obwodowej komisji, gdzie normalnie głosują.

Na temat wyborów głosy w Marklowicach są podzielone. - Cały kraj powinien głosować jednakowo. Ponadto pakiety powinny trafiać automatycznie do mieszkańców - można było usłyszeć od części mieszkańców. Nie brakowało też pozytywnych uwag. - Jedna osoba z rodziny może zanieść pakiety za wszystkich. To wygodne - powiedział Wiesław Nelke, mieszkaniec Marklowic. ą

Arkadiusz Biernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.