Dochody emerytów. ZUS płaci lepiej niż KRUS. Jednak państwo raczej nie rozpieszcza naszych seniorów

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Mielnik
Agnieszka Domka-Rybka

Dochody emerytów. ZUS płaci lepiej niż KRUS. Jednak państwo raczej nie rozpieszcza naszych seniorów

Agnieszka Domka-Rybka

Na naszą listę wpisują się m.in. osoby starsze. Czekamy na kolejne informacje o tym, jak się wiedzie mieszkańcom regionu. Lepiej niż rok temu?

- Po 45 latach pracy w Polsce zasłużyłem na zaledwie 960 zł emerytury - skarży się 75-letni były rolnik z okolic Dąbrowy Chełmińskiej. - Przez 30 lat byłem ubezpieczony w ZUS, a 15 w KRUS.

- Otrzymuję pieniądze z KRUS plus 40 zł dodatku miesięcznie z ZUS. Osoby, które urodziły się po 1948 roku, nawet jeśli były ubezpieczone w ZUS przez kilka lat, a resztę w rolniczej kasie, mają aż 600 zł takiego dodatku. Czuję się ukarany przez państwo tylko za to, że urodziłem się kilka lat za wcześnie. Nie ma sprawiedliwości - uważa mieszkaniec Dąbrowy Chełmińskiej.

- Jesteśmy z mężem byłymi rolnikami, w gospodarstwie pracowaliśmy od dziecka - poinformowała nas pani Stefania z powiatu inowrocławskiego. - Od trzech lat oboje pobieramy emerytury. Otrzymujemy z KRUS po 830 zł na rękę miesięcznie. I jak z tego wyżyć? Trudno!

Jak co roku zadzwonił do nas również pan Józef, emerytowany technik melioracji wodnej: - Pracuję, odkąd skończyłem 17 lat, w sumie do dziś, mam 66 lat. Pełne świadczenie z ZUS pobieram od roku, to jest 2099 zł miesięcznie i jeszcze sobie dorabiam, cały czas w tej samej branży, około 700 zł miesięcznie.

Oto, jakie jeszcze informacje o dochodach do nas dotarły:

A ile wynoszą Państwa emerytury?

Podajcie nam: wiek, wykształcenie, lata pracy, miejsce zatrudnienia, na jakim stanowisku, wysokość świadczenia emerytalnego na rękę. Czekamy również na podobne informacje od rencistów.

Jak wiedzie się pracownikom z naszego regionu? Czy wysokość Waszych dochodów zmieniła się od zeszłego roku? Podajcie miejsce pracy (np. szpital w Inowrocławiu, szkoła podstawowa w Grudziądzu, jednostka wojskowa w Bydgoszczy czy firma X w Y), wykształcenie, stanowisko, lata pracy i pensję netto, czyli tyle, ile wpływa na Wasze konta.

Twórzcie z nami „Kujawsko-Pomorską Listę Płac 2016”! Nie musicie się przedstawiać!

Czekamy na Wasze listy („Gazeta Pomorska”, ul. Zamoyskiego 2, 85-063 Bydgoszcz, dopisek: Kujawsko-Pomorska Lista Płac 2016), maile ([email protected]) oraz telefony (52 326 31 86). Wkrótce opublikujemy, stworzony wspólnie z Czytelnikami, raport - „Kujawsko-Pomorską Listę Płac 2016”. Czyli przedstawimy: zarobki w urzędach, szkolnictwie, szpitalach, służbach mundurowych, prywatnych firmach. Oczywiście zajrzymy również do portfeli naszych samorządowców, posłów, senatorów, najbogatszych mieszkańców regionu.

Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.