Rajmund Wełnic

Dom seniora w Szczecinku gotowy. Jest praca

Gotowy już Dom Seniora Familia na rogatkach Szczecinka, widziany od strony drogi krajowej nr 20 za wiaduktem kolejowym Fot. Rajmund Wełnic Gotowy już Dom Seniora Familia na rogatkach Szczecinka, widziany od strony drogi krajowej nr 20 za wiaduktem kolejowym
Rajmund Wełnic

38 stanowisk pracy i 70 miejsc dla pensjonariuszy powstało w nowym domu seniora w Szczecinku, a właściwie tuż obok miasta. Nowa placówka opiekuńcza rusza już jesienią.

Mieszkańcy Szczecinka od kilku lat z ciekawością obserwowali budynek rosnący na rogatkach miasta, tuż za wiaduktem kolejowym na ulicy Szczecińskiej. W tych dniach - po oficjalnych odbiorach - inwestycja dobiegła końca.

Dom seniora stoi, ale z dojazdem jest kiepsko

Budowa trwała przez ostatnich kilka lat. Na skraju zagajnika, już poza granicami administracyjnymi Szczecinka powstał Dom Seniora Familia. Jest już gotowy, aczkolwiek przydałby się remont - a najlepiej budowa nowej - kiepskiej drogi dojazdowej - od strony miasta (do torów od ulicy Łukasiewicza) jest znośnie, gorzej z wertepami (od drogi krajowej nr 20), za które odpowiada gmina wiejska Szczecinek.

- To całkowicie prywatne przedsięwzięcie, aczkolwiek DS będzie działał jako zarejestrowana placówka całodobowej opieki dla osób starszych, niepełnosprawnych i przewlekle chorych. Już od jakiegoś czasu prowadzimy nabór pracowników: zatrudnimy 38 osób, głównie opiekunki, personel pomocniczy - mówi Jarosław Chmura, dyrektor Familii.

- Będą się oni zajmować blisko 70 pensjonariuszami, dla których mamy jedno- i dwuosobowe pokoje. Potrzeba coraz więcej miejsc opieki Całość jest już wyposażona i umeblowana, pierwsi domownicy powinni się wprowadzić z początkiem września.

- Nasze społeczeństwo się starzeje, bliscy nie zawsze są w stanie zajmować się rodzicami i zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze będzie rosło - uważa nasz rozmówca. Dodajmy, że w powiecie szczecineckim jest tylko powiatowy Dom Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie i dwie prywatne placówki w Szczecinku. Swego czasu powiat miał - i już zarzucił - plan przebudowy na DPS dawnego liceum medycznego wraz z internatem przy ulicy Kościuszki.

- Wiadomo, że zamieszkają u nas osoby w różnym stanie, ale chcemy, aby dom seniora nie był hospicjum, będziemy prowadzić różnoraką rehabilitację, zajęcia rekreacyjne i terapeutyczne - Jarosław Chmura oprowadza nas po terenie placówki.

- Będzie ogródek, spacery, zabawy i wieczorki taneczne oraz oczywiście opieka lekarska i duchowa.

Tanio nie jest

Cena za pobyt w Domu Seniora będzie zbliżona do oferowanych przez podobne placówki, czyli jednak nie na kieszeń przeciętnego emeryta.

- 3,5 tysiąca złotych za miejsce w pokoju dwuosobowym, do tego dochodzą koszty przyjmowanych leków - precyzuje dyrektor i dodaje, że zapewne w większości przypadków rodziny będą musiały wspomagać swoich bliskich.

- Jesteśmy też otwarci na pensjonariuszy zagranicznych, którym oferujemy taki sam standard jak polskim. To przedsięwzięcie prywatne, musi na siebie zarabiać, aczkolwiek właściciel traktuje to tako inwestycję długoterminową.

Rajmund Wełnic

Z lokalną prasą - najpierw Głosem Pomorza, a następnie Głosem Koszalińskim - jestem związany od 1995 roku. Do redacji trafiłem niemal prosto po studiach. Mam to szczęście, że mogę pisać o swoich pięknych rodzinnych stronach - Szczecinku i powiecie szczecineckim. Szczęśliwie żonaty z Martyną, jakżeby inaczej - mieszkanka Szczecinka. Wolny czas "pożerają" mi obecnie pociechy (Zuzia, 2009) i Felek (2015). Zaciekły kibic piłkarski.


Mieszkaniec Szczecinka od urodzenia, z tym miastem związany razem z rodziną na dobre i złe. Pisałem o Szczecinku i powiecie szczecineckim w Głosie Pomorza, a obecnie w Głosie Koszalińskim, naszym dodatku Głosie Szczecinka oraz na portalach gk24.pl i szczecinek.naszemiasto.pl Z wykształcenia i zamiłowania historyk, więc dzieje regionalne zajmują dużo miejsca w mojej działalności. Cenię sobie interakcje i współpracę z Czytelnikami, którzy współtworzą nasz portal. Piszę dla Nich, z Nimi i o Nich

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.