Domek winiarza do odbudowy?

Czytaj dalej
Fot. C.Wachnik
Czesław Wachnik

Domek winiarza do odbudowy?

Czesław Wachnik

W najbliższym czasie miasto nie zamierza rewitalizować domku winiarskiego

Radny Marcin Pabierowski jest oburzony, że miasto nie przewidziało do rewitalizacji budynku przy Ceglanej 3 jako części Wzgórza Winnego. - Ma on ogromny walor kulturalny ale też architektoniczny. Ozdobne gzymsy, ceglane łukowe nadproża, ozdobne attyki i parapety powinny być zachowane. Wydaje się, że obiekt powinien być jak najszybciej odbudowany - przekonuje radny.

Pan Lesław jest oburzony stanem budynku przy ulicy Ceglanej 3. ,,Problem Ceglana 3 pozostaje i woła o pomstę do nieba, jest drastyczną antyreklamą miasta. Jest on bez wątpienia zawalidrogą, jego stan jest opłakany. Obiekt kontrastuje nie tylko z estetycznym hotelem Qubus, ale też z żelaznym punktem zwiedzania Zielonej Góry jakim jest Palmiarnia” - pisze Czytelnik. Ale dalej pan Lesław postuluje wykreślenie budynku z listy zabytków, co pozwoli miastu na jego rozebranie.

Idziemy obejrzeć wspomniany budynek. Składa się on z parteru i półpiętra, wykonany jest w wypalonej cegły, ściany są częściowo popękane, okna oraz wejście zamurowano pustakami. Obok budynku widać zapewne górną część piwnicy. Całość ogrodzono siatką, która jest mocno zniszczona.

Krzysztof Sardakowski, którego pytamy o opinię, waha się co do dalszego losu budynku. - Jeśli to nadal przez wiele lat będzie pustostan, to faktycznie należałoby go rozebrać. Jego wygląd w otoczeniu hotelu i Palmiarni, sprawia fatalne wrażenia. Gdyby jednak znalazły się pieniądze na odbudowę, to domek winiarza, byłby dużą atrakcją miasta. Odwiedzający mogliby tu napić się lokalnego wina - tłumaczy pan Krzysztof.

Barbara Bielinis - Kopeć, Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Zielonej Górze potwierdza, że wcześniej ZGKiM chciało rozebrać budynek przy Ceglanej 3.

- Nie wyraziłam na to zgody. Jak ustaliliśmy budynek jest zlokalizowany w dawnym rewirze winiarskim Ziegelberg. Był on pierwotnie domem winiarskim, a w 1865 roku w tym miejscu znajdowała się winnica pani Semmler. Analizując jego wartość trzeba podkreślić, że jest on bezpośrednio związany z tradycją winiarską Zielonej Góry, dlatego stanowi istotny element historii i kultury miasta. Tradycja uprawy zielonogórskiej winorośli sięga średniowiecza. Jej materialną pozostałością oraz nieodłącznym elementem zielonogórskiego krajobrazu kulturowego są domy winiarskie budowane na plantacjach winorośli. Do dnia dzisiejszego na terenie miasta przetrwało zaledwie kilkanaście takich obiektów - podkreśliła konserwator zabytków.

Wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk powiedział nam, że zarówno budynek przy Ceglanej 3 jak też całe śródmieście znalazło się w programie rewitalizacji. Ale też dodał, że na razie nic w tej sprawie nie będzie robione. - Trudno powiedzieć, kiedy zrewitalizujemy wspomniany fragment miasta. Pamiętajmy, że w podobnym stanie jak domek winiarza jest około 100 budynków. Staramy się je sukcesywnie odnawiać - dodał wiceprezydent.

Czesław Wachnik

Jestem dziennikarzem Gazety Lubuskiej od 1985 roku, najczęściej w dziale terenowym, ekonomicznym, przez wiele lat prowadziłem dodatek motoryzacyjny ,,Za kierownicą''. Dziś zajmuję się głównie tym co się dzieje w Zielonej Górze oraz powiecie zielonogórskim.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.