Doradzą osobom, które będą chciały przejść na emeryturę

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Alicja Zboińska

Doradzą osobom, które będą chciały przejść na emeryturę

Alicja Zboińska

23 tys. mieszkańców woj. łódzkiego może od października przejść na emeryturę, dzięki powrotowi do poprzednich progów wiekowych.

Oddziały ZUS-u w naszym województwie już niebawem mogą zostać zasypane wnioskami od osób, które będą chciały skorzystać z prawa, jakie dał im obecny parlament, przywracając poprzednie progi emerytalne (podwyższone wcześniej przez rząd PO-PSL). Chętnym do przejścia na emeryturę pomocą mają służyć doradcy emerytalni. W dwóch oddziałach ZUS-u w kraju - Warszawie i Zabrzu doradcy już się pojawili, natomiast w Łodzi i regionie będą dostępni od początku lipca. Łódzcy doradcy właśnie się szkolą. Przedstawiciele ZUS-u apelują, by osoby, które planują przejście na emeryturę, już zgłaszały się do urzędu i składały wnioski o przeliczenie kapitału początkowego.

- Spodziewamy się, że w czwartym kwartale tego roku w woj. łódzkim wpłynie dodatkowo 23 tys. wniosków o przejście na emeryturę - mówi Monika Kiełczyńska, rzeczniczka ZUS w woj. łódzkim. - W I oddziale ZUS w Łodzi może ich wpłynąć w tym czasie o ok. 9,2 tys. więcej w porównaniu z obecną średnią. To byłby wzrost o 21 proc.

Nie tylko w tym oddziale urzędników czeka więcej pracy. W II Oddziale ZUS w Łodzi prognozuje się wpływ większy o 7,3 tys. wniosków, czyli o 24 proc. więcej, a w Oddziale ZUS w Tomaszowie Mazowieckim o 6,6 tys., czyli o 30 proc. więcej.

Powiedzą, czy warto zostać emerytem

Pomocą mają służyć doradcy emerytalni. Ich zadaniem będzie m.in. obliczenie chętnym wysokości przyszłej emerytury - zarówno w wariancie, gdy przechodzą na emeryturę już w październiku tego roku, jak i gdy zdecydują się popracować nieco dłużej.

Tacy doradcy od początku maja pracują już w dwóch miastach - w II Oddziale ZUS w Warszawie i w oddziale w Zabrzu. Udzielają porad, ale i sami są oceniani przez petentów.

- Po skorzystaniu z porad naszego doradcy prosimy petentów o wypełnienie ankiety, która podsumowuje wizytę w zakładzie pod kątem udzielonych informacji emerytalnych - mówi Magdalena Mazur-Wolak, dyrektor departamentu obsługi klientów ZUS. - Dzięki ankietom będziemy mogli lepiej przygotować się na wprowadzenie doradców w całym kraju.

Najpierw kapitał

Przez pierwszy tydzień pilotażu doradcy przyjęli prawie 2 tys. osób, które przeważnie zainteresowane były wyliczeniem wysokości emerytury. Doradcy sprawdzali, czy przyszli emeryci mieli wyliczony kapitał początkowy. Trzeba pamiętać o tym, że bez niego wysokość emerytury będzie niższa.

Przedstawiciele ZUS-u proszą, by nie czekać z wyliczeniem lub przeliczeniem kapitału początkowego do października, tylko już teraz złożyć odpowiedni wniosek. Zajmuje to bowiem dużo czasu i może się okazać, że jeśli wniosek o wyliczenie lub przeliczenie kapitału na nowych zasadach zostanie złożony zbyt późno, to dłużej trzeba będzie czekać na decyzję o wysokości emerytury i samą wypłatę.

Pracownicy oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w całym kraju spodziewają się, że najwięcej chętnych na przejście na wcześniejszą emeryturę będzie w ostatnim kwartale tego roku - aż 331 tys.

W przyszłym roku emerytami może zostać dodatkowo 148 tys. osób, w 2019 r. - 90 tys., w 2020 r. - 92 tys., a w 2021 r. - 54 tys.

Urzędnicy przypominają, że wnioski o emeryturę można składać nie wcześniej niż 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Alicja Zboińska

Jestem dziennikarką Dziennika Łódzkiego, zajmuję się głównie sprawami konsumenckimi, pomocą naszym czytelnikom w rozwiązywaniu codziennych problemów. Piszę artykuły o tematyce społecznej, gospodarczej, na przykład o trendach na rynku pracy, działalności przedsiębiorstw. Zajmuję się również szeroko pojętym handlem, zmianami w działalności galerii handlowych, nie tylko w dobie pandemii.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.