Dr Sylwia Wielichowska: Powstańcy z naszego regionu

Czytaj dalej
Fot. Wikipedia
Anna Gronczewska

Dr Sylwia Wielichowska: Powstańcy z naszego regionu

Anna Gronczewska

Z dr Sylwią Wielichowską, kierownikiem działu historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, rozmawia Anna Gronczewska

Minęła 155. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Jaką rolę w tym zrywie patriotycznym odegrali mieszkańcy naszego regionu?

Należy podkreślić ich aktywny udział w Powstaniu Styczniowym. Powstawały tu większe i mniejsze oddziały powstańcze. Wiele bitew miało miejsce na terenie obecnego województwa łódzkiego. Mieliśmy bardzo dobrych dowódców, jak choćby Józefa Oxińskiego. Jeszcze przed wybuchem powstania w Łodzi istniała Organizacja Spiskowa. Podobnie jak w Warszawie, także w naszym mieście organizowano manifestacje patriotyczne. Warto tu wspomnieć o zaangażowaniu księdza Józefa Czajkowskiego, który był wikariuszem w łódzkiej parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a także Marii i Konstantego Piotrowiczów. Odbywały się w Łodzi msze, nabożeństwa w intencji zabitych w 1861 roku podczas manifestacji w Warszawie. Warto tu podkreślić zaangażowania pastora ewangelickiego Karola Gustawa Manitiusa z parafii pod wezwaniem świętej Trójcy na łódzkim Placu Wolności. Po wybuchu Powstania Styczniowego w Łodzi, łodzianie szybko włączyli się do walki.

Na terenie naszego regionu miały miejsce ważne bitwy Powstania Styczniowego...

Dr Sylwia Wielichowska: Powstańcy z naszego regionu
archiwum prywatne Dr Sylwia Wielichowska: Po wybuchu Powstania Styczniowego w Łodzi, łodzianie szybko włączyli się do walki

Oczywiście! Jedną z najbardziej znanych jest Bitwa pod Dobrą, która miała miejsce 24 lutego 1863 roku. Właśnie podczas niej zginęła Maria Piotrowiczowa i jej mąż Konstanty. Choćby z tego powodu ta bitwa zapadła w pamięci. To najbardziej rozpoznawalne postacie Powstania Styczniowego związane z naszym regionem, W Dobrej znajduje się pomnik upamiętniający powstańców styczniowych. Piotrowiczowie pochowani są zaś na Cmentarzu Starym w Łodzi, przy ulicy Ogrodowej.

Na czym polegała niezwykłość Bitwy po Dobrą?

Pozostało jeszcze 60% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Gronczewska

Jestem łodzianką więc Kocham Łódź. Piszę o historii mojego miasta, historii regionu, sprawach społecznych, związanych z religią i Kościołem. Lubię wyjeżdżać w teren i rozmawiać z ludźmi. Interesuje się szeroko pojmowanym show biznesem, wywiady z gwiazdami, teksty o nich.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.