Droga podzieliła mieszkańców. Radę też

Czytaj dalej
Fot. Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Droga podzieliła mieszkańców. Radę też

Leszek Kalinowski

Nie chcemy tej drogi! - krzyczała grupa z jednej strony sali. A z drugiej: - Wybudujcie nam ją! Czym zakończyła się sesja?

Środowa sesja nadzwyczajnej rady była bardzo burzliwa. Już przed ratuszem zebrały się dwie grupy mieszkańców.
Jedna - to przedstawiciele ul. Geodetów - protestowali przeciwko planom wybudowania łącznika ul. Kożuchowskiej z ul. Pileckiego. Druga - reprezentanci ul. Jagodowej, od lat domagają się wybudowania właśnie tej drogi. Mają dość tirów pod swoimi oknami. Ich koszmar miał się skończyć wraz z nową inwestycją drogową. Jak mówili, czekają na nią od ośmiu lat.

- Czujemy się oszukani. Prezydent obiecał, że jak będzie obwodnica południowa, to z tej drogi zrezygnuje - mówili przeciwnicy inwestycji. Argumentowali, że cena ich mieszkań spadnie. Że trzeba będzie wyciąć las, a on jest miejscem spacerów. Pytali: - Po co w tym miejscu trzecia droga? To wyrzucanie miejskich pieniędzy w błoto. Podkreślali, że ci, którzy pierwsi podpisywali umowy na mieszkania w 2006 roku, nie wiedzieli, że planowana jest tu droga. Bo ona pojawiła się w dokumentach później.

Nie zgadza się z tym prezydent Janusz Kubicki. Przedstawia kolejne oficjalne dokumenty. Pierwszym była Strategia rozwoju transportowego miasta z 2004 roku. Potem były kolejne i plan zagospodarowania przestrzennego z 2008 roku. Tak zdecydowali radni.
- W 2015 roku chciałem zmienić ten plan, wykreślić tę drogę, ale to właśnie radni, postanowili, że trzeba ją zostawić - mówi J. Kubicki. - Domagali się tego mieszkańcy.

Gospodarz miasta pokazał kilka tysięcy podpisów osób, domagających się budowy drogi. Dodał, że w 2005 roku w mieście zarejestrowanych było 39,8 tysięcy samochodów, w 2017 - 103,6 tysięcy.
- Miasto się rozwija, a nowych dróg powstaje niewiele. I zawsze powodują protesty - podkreśla prezydent. - Trzeba podejmować trudne decyzje.

Zdaniem radnego Kazimierza Łatwińskiego (PiS) mowa o drodze była wtedy, gdy nie było pewne, że powstanie południowa obwodnica miasta.
- Parametry we wniosku były więc inne. Możemy stracić dofinansowanie, jeśli wybudujemy drogę - przestrzegał.
Radny Jacek Budziński (PiS) proponował, by poczekać, jak będzie obwodnica, przekonamy się, czy potrzebna jest jeszcze nowa jezdnia.

- Ludzie z ul. Jagodowej czekają na tę inwestycję od 8 lat. Obwodnica powstanie najwcześniej za 7 lat. A łącznik mógłby być gotowa za 1,5 roku - wyjaśniał radny Filip Gryko (Zielona Razem).
Wczorajsza sesja nie oznaczała rozpoczęcia budowy. Chodziło jedynie o zabezpieczenie w budżecie wkładu własnego na inwestycję. To umożliwia bowiem staranie się o dofinansowanie z rządowego programu.

- A ten jest obcinany już o 200 mln zł, a będzie o kolejne 300 mln zł - podkreślał radny PO Marcin Pabierowski. - Więc nie bądźmy tacy pewni, że te pieniądze dostaniemy.
Ostatecznie 16 radnych zagłosowało za, 6 przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.