Dzieci z Nowej Soli i Otynia dostaną laptopy? Gminy kupują sprzęt, żeby w czasie epidemii koronawirusa pomóc uczniom zdobywać wiedzę on-line

Czytaj dalej
Fot. Fot. Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Eliza Gniewek-Juszczak

Dzieci z Nowej Soli i Otynia dostaną laptopy? Gminy kupują sprzęt, żeby w czasie epidemii koronawirusa pomóc uczniom zdobywać wiedzę on-line

Eliza Gniewek-Juszczak

Gminy Nowa Sól i Otyń pomagają uczniom w zdobywaniu wiedzy online. Oba samorządy kupiły łącznie kilkadziesiąt nowych laptopów. Sprzęt w tym tygodniu ma trafić do uczniów.

Nauczanie zdalne w czasie koronawirusa

Z powodu epidemii koronawirusa szkoły są zamknięte, a nauczanie odbywa się w formie zdalnej. Jednak nie wszyscy uczniowie mają dostęp do komputerów, zwłaszcza gdy mają rodzeństwo, a rodzice pracują zdalnie z domu, używając jedynego, domowego komputera.

Szkoły w Nowej Soli. Pomoc dla uczniów

– W porozumieniu z dyrektorami nowosolskich szkół podstawowych kupimy 46 komputerów do zdalnej nauki. Chcemy, aby każdy uczeń miał równy dostęp do nauki on-line w czasie, kiedy szkoły są zamknięte, a nauka odbywa się w domu – podkreśla Ewa Batko, rzecznik prasowa urzędu miejskiego w Nowej Soli. – Chcemy skorzystać z rządowego programu. Jednak bez względu na to, czy Nowa Sól takie dofinansowanie dostanie czy nie, komputery już w najbliższych dniach trafią do naszych uczniów.

Jako samorządowy optymista mam jednak nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem.

Zakupy sprzętu kosztują 160 tysięcy zł. Miasto liczy na dofinansowanie w wysokości 100 tys. zł. Pozostałą część dołoży z budżetu. – W samorządowej pracy trzeba czasami podejmować szybkie, a co za tym idzie obarczone pewnym ryzykiem decyzje, jeżeli nie otrzymamy dofinansowania będziemy musieli dołożyć 100 tysięcy z budżetu naszego miasta. Jako samorządowy optymista mam jednak nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem – mówi prezydent Jacek Milewski.

Koronawirus w powiecie nowosolskim. Laptopy dla uczniów z gminy Otyń

26 komputerów wartych 60 tysięcy złotych ma jeszcze przed świętami trafić do dwóch szkół w gminie Otyń, to Zespół Szkół w Otyniu i Zespół Szkół w Niedoradzu.

Komputery będą własnością gminy i zostaną użyczone uczniom.

- Na zapotrzebowanie złożyliśmy wniosek do projektu „Zdalna szkoła”. I nie czekając na jego rozpatrzenie dokonaliśmy błyskawicznego zakupu sprzętu, ponieważ w tym momencie na rynku jest już bardzo niewiele komputerów dostępnych w większych ilościach w krótkim czasie. A tych dostępnych od ręki w zasadzie teraz nie ma, bo równocześnie kupują je samorządy w całej Polsce. Gdyby zwlekać z podjęciem decyzji, na sprzęt czekalibyśmy do maja – powiedziała burmistrz Otynia Barbara Wróblewska.

Potrzeby są dużo większe, ale uczniowie w największym kłopocie będą przez nas poratowani.

– Komputery będą własnością gminy i zostaną użyczone uczniom – wyjaśnia Jarosław Suski, dyrektor Zespołu Szkół w Otyniu.
Zakupiony sprzęt zostanie rozdzielony na dwie szkoły w gminie Otyń, proporcjonalnie do liczby uczniów. – Spływają informacje o zapotrzebowaniu od wychowawców, którzy mają rozeznanie jak to wygląda w domach, gdzie jest więcej dzieci w rodzinie. Potrzeby są dużo większe, ale uczniowie w największym kłopocie będą przez nas poratowani.

Zdalna szkoła. Projekt ogólnopolski

Gminy mogą składać wnioski do projektu od 1 kwietnia. "Sugerowana cena jednego komputera lub laptopa nie powinna przekroczyć 3 500 zł, a tabletu 1 500 zł. Jeśli taki sprzęt zakupiono po 16 marca 2020 roku, to można go ująć we wniosku o dofinansowanie" - czytamy w informacji na temat projektu Zdalna Szkoła.

ZOBACZ TEŻ:
Ktoś z sąsiadów może być ofiarą przemocy domowej? Reaguj!"

Eliza Gniewek-Juszczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.