Dziurawe chodniki i ulice do szybkiej naprawy!

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Dziurawe chodniki i ulice do szybkiej naprawy!

Leszek Kalinowski

Co najbardziej doskwiera mieszkańcom? Okazuje się, że stan dróg, brak parkingów. Walczą o nie w budżecie obywatelskim 2017.

- Po małych zadaniach (poniżej 150 tys. zł), zgłoszonych do budżetu obywatelskiego 2017, widać, że w mieście możemy połamać sobie nogi - mówi Zofia Gradysz, emerytka. - Chcemy, by wyremontowano nam chodniki. Mieszkańcy się starzeją, mają problemy z chodzeniem i krzywe, połamane płytki stają się największym problemem.

Równie często mieszkańcy marzą o nowych miejscach parkingowych i nowym oświetleniu.
- To podstawowe rzeczy. Muszą być zrobione. Przez wiele lat zostało to zaniedbane. Najwyższa pora to naprawić - podkreśla Michał Raczkiewicz.

Zygmunt Tabisiak dodaje, że w największym mieście w województwie bolączką są nie tylko krzywe chodniki czy dziurawe ulice, ale także drogi z piachu. Choćby Węglowa, Rymarska i inne...

Wśród zadań nie brakuje też budowy placów zabaw i siłowni pod chmurką. Zarówno maluchy jak i seniorzy chcą aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu.

Inne potrzeby mieszkańców? O, choćby remont łazienek w SKF Boksing.
- Tyle ludzi korzysta z tych zajęć. Wstyd, że nie ma porządnych łazienek - uważa pani Aldona. - Ruch przecież to najlepsze lekarstwo na wszystkie dolegliwości. Miasto powinno wspierać takie pozytywne działania.

Ale pomysły zgłoszone do zadań małych czasem są prawdziwą walką, jak choćby ta wypowiedziana przeciwko nielegalnym graffiti w mieście.

Naprawdę chcemy żeby miasto było tak pobazgrane? - pytają autorzy projektu, w tym radny Paweł Wysocki. I zapowiadają, w ostrych słowach, że wypowiedzą walkę z nielegalnymi bazgrołami, które są w naszym mieście prawdziwą zmorą. Upiększyć miasto chce również Inicjatywna Grupa z ulicy Chmielnej. Jak? Malując na starych silosach na wodę kolorowe murale pełne motywów przyrody. By zabawa na okolicznym placu zabaw i rekreacji stała się o wiele przyjemniejsza.

Niektóre projekty, zgłoszone do budżetu obywatelskiego są naprawdę nietypowe. Jak sprytne ławki, z darmowym wifi i ładowarkami do telefonu:
- Nasz pomysł zakłada usytuowanie takich ławek na deptaku, w pobliżu uczelni czy fontann - mówi Barbara Marcinów.

Jakie małe projekty wybiorą mieszkańcy? Wyniki głosowania zostaną ogłoszone już w styczniu przyszłego roku

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.