MO

Eksperci radzą: dzieci, pijcie więcej wody!

Eksperci radzą: dzieci, pijcie więcej wody! Fot. Freeimages.com
MO

Gdy wrócą upały, warto pamiętać, żeby pić jak najwięcej wody. Nie mniej niż 2,5 litra dziennie. Nie zapominajmy o dzieciach. One też muszą pić wodę.

Woda jest głównym składnikiem ludzkiego ciała, dlatego jej uzupełnianie w ciągu dnia jest kluczową kwestią dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

To w obecności wody zachodzą wszystkie procesy biologiczne naszego organizmu. Przede wszystkim rozpuszczają się w niej składniki mineralne oraz witaminy z grupy B oraz witamina C. Woda pełni kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowej temperatury ciała. Codziennie powinniśmy pić co najmniej 2,5 litra wody z różnych źródeł. Jej pobieranie reguluje uczucie pragnienia, które niestety często pojawia się, gdy już nasz organizm jest lekko odwodniony. Dlatego też, tak ważne jest systematyczne uzupełnianie płynów i zachowanie równowagi wodnej organizmu. Każdą stratę wody musimy uzupełnić.

Eksperci twierdzą, że bardzo zdrowego nawyku picia wody należy uczyć dzieci, by później przez całe życie korzystały z dobrych skutków tego zwyczaju.

Ponad połowa, bo aż 53 procent Polaków uważa, że najważniejsze dla rozwoju dziecka są napoje przygotowane na bazie owoców, czyli soki i kompoty. Dobry wpływ wody na zdrowie najmłodszych docenia zaledwie 26 procent z nas. Tymczasem odpowiednie nawodnienie może zapewnić maluchowi prawidłowe funkcjonowanie i dobre samopoczucie.

Według badań PBS zrealizowanych na zlecenie Stowarzyszenia „Woda w Domu i w Biurze”, aż 27 procent dzieci w Polsce pije tylko od 1 do 4 szklanek wody dziennie. To zdecydowanie za mało.

- Dla dzieci w pierwszej dekadzie życia podaż płynów powinna wynosić od 1300 ml do 1600 ml, w zależności od wieku, czyli od 4 do 6 szklanek. Wprowadzanie zwyczaju picia dobrej jakościowo wody, często, małymi porcjami jest optymalnym postępowaniem zgodnym z modelem bezpiecznego żywienia dzieci od najmłodszych lat - mówi dr inż. Katarzyna Okręglicka, ekspert ds. żywienia.

MO

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.