ELEKTROFAZA Tomasz Bąk

Czytaj dalej
Materiał Informacyjny ELEKTROFAZA

ELEKTROFAZA Tomasz Bąk

Materiał Informacyjny ELEKTROFAZA

Fotowoltaika to najszybciej rozwijająca się gałąź branży Odnawialnych Źródeł Energii. Planowane od 1 kwietnia zmiany w rozliczaniu energii wprowadzanej do sieci przez prosumentów, oraz ogromne podwyżki cen prądu spowodowały kolejny boom i zainteresowanie wśród właścicieli domów i firm na pozyskanie instalacji do wytwarzania taniego prądu. O specyfice tej dziedziny, rozmawiamy z Tomaszem Bąkiem, właścicielem firmy ELEKTROFAZA

Jak zaczęła się Pana przygoda z fotowoltaiką?

Pierwsze instalacje fotowoltaiczne zakładałem w 2016 roku, studiując Energetykę na Politechnice Gdańskiej, oraz pracując dorywczo jako elektryk. Po studiach pracowałem jako inż. budowy prowadząc prace elektryczne i teletechniczne przy wielu inwestycjach w całej Polsce. Elektrofazę założyłem w 2020 roku w odpowiedzi na patologie jakie zaczęły panować na rynku fotowoltaiki po ogłoszeniu pierwszego programu Mój Prąd i dotacji w wysokości 5000 złotych.

Co ma Pan na myśli?

M.in. handlowców i domokrążców, którzy w ciągu miesiąca po godzinnym szkoleniu ze sprzedawców garnków i urządzeń kuchennych stają się ekspertami w dziedzinie fotowoltaiki i nagabują ludzi obiecując niestworzone rzeczy. Monterów z uprawnieniami elektrycznymi znalezionymi w czipsach lub zrobionymi przez internet, nie mający w dziedzinie elektryki zielonego pojęcia. Firmy, które po podpisaniu umowy i otrzymaniu pieniędzy zapominają o zobowiązaniach wobec klientów.

Myśli Pan, że taka reakcja rynku na zapotrzebowanie na tani prąd jest dla niego niebezpieczna?

Oczywiście, rok 2021 pokazał szybko skutki takiego działania. Badania na zachodzie wykazały że pożary instalacji zdarzają się głównie w pierwszym roku jej pracy, podczas pierwszych upałów i dotyczą błędów montażowych, oraz tanich komponentów po stronie elektrycznej. To właśnie kwiecień 2021 dał wysyp newsów o występujących w Polsce pożarach instalacji i płonących dachach, to nie przypadek.

Myśli Pan, że zniechęci to Polaków do zakładania fotowoltaiki?

Na pewno generuje to niepotrzebny strach, ale druga sprawa to wymiar ekonomiczny takiej instalacji. Inwestycja w fotowoltaikę dla domu czy firmy ma wewnętrzną stopę zwrotu za poziomie 12-14% i próżno szukać na rynku inwestycji, które mogą z Nią konkurować. Niestety działanie dużych firm opartych na olbrzymiej ilości handlowców z kosmicznymi marżami za pozyskiwanie klientów wytworzyła w sieci opinie, że fotowoltaika się nie opłaca a zwrot uzyska się dopiero po 15-20 latach. Jeśli przepłaca się podpisując umowę z handlowcem, dodatkowo na niekorzystny kredyt, to rzeczywiście staje się to możliwe. Wynajmowanie gwiazd, czasu antenowego w telewizji i służbowe auta dla handlowców trzeba z czegoś opłacić. Często taka firma szuka później najtańszej w okolicy ekipy monterskiej, która ściga się z czasem podczas montażu, a efektem są pożary, przeciekające dachy i fruwające panele. Instalacje działają na bardzo wysokim napięciu, dlatego dokładność wykonywania połączeń jest bardzo istotna. Dla prawdziwego elektryka jest to banalnie proste, ale dla kogoś bez świadomości i odpowiednich narzędzi, łatwo o proste błędy prowadzące do katastrofy.

W Elektrofazie nie ma handlowców?

Nie, w myśl zasady: Nie kupuj nic od handlowca! Dostarczamy ludziom instalacje zwracające się od 7 do max 12 lat w zależności od mocy systemu i wybranych komponentów. Materiały także dobieramy indywidualnie dla potrzeb i wymagań klienta. Z wszystkimi mam osobisty kontakt na każdym etapie współpracy i mam pewność, że osoba która wybrała Elektrofazę jest świadoma co kupuje i jaki wymiar ekonomiczny przyniesie poniesiona inwestycja. Mamy ograniczone moce przerobowe, nie korzystamy z podwykonawców, a montaże wykonywane są wyłącznie przez doświadczonych pracowników Elektrofazy, dlatego nie ma potrzeby bicia się o wszystkich klientów w Polsce i zatrudniania cwaniaków. Od początku działalności cierpliwie budowaliśmy Sobie bazę zadowolonych w 100% klientów i mamy teraz masę pracy wyłącznie „z polecenia”. Reklama i handlowcy nie są Nam potrzebni.

W jaki sposób udaje się Wam wygrać z konkurencją?

Nie walczymy z nią. Jesteśmy świadomi co mamy do zaoferowania i nikogo na siłę nie namawiamy. Bycie najtańszym w branży, gdzie 70% kosztów instalacji to jej komponenty to nie powód do dumy. Firm takich jak nasza jest w Polsce wiele, także każdy lokalnie znajdzie coś dla Siebie. Wykonujemy instalacje głównie w województwie mazowieckim. Duże, komercyjne inwestycje, farmy fotowoltaiczne, czy instalacje dla naszych znajomych rzeczywiście zdarza Nam się wykonywać w całej Polsce, ale nie szukamy na siłę klientów poza obrębem województwa. Ciągle inwestujemy i się rozwijamy ale robimy to stopniowo, pilnując aby nie odbywało się to kosztem klientów i dostarczanych przez Elektrofazę usług.

Co stanie się z Elektrofazą od kwietnia gdy nastąpią zmiany rozliczeń z zakładami energetycznymi.

Nic, będziemy działać dalej. Fotowoltaika nadal będzie inwestycją o szybkim zwrocie, a przy tendencji rosnących cen prądu, chętnych nie będzie brakowało. Zrobimy więcej instalacji dla firm, farm fotowoltaicznych, oraz magazynów energii, których obecnie odmawiamy ze względu na dużą ilość chętnych na mikroinstalacje. Jako, że Elektrofaza składa się w większości z uprawnionych elektryków, a fotowoltaika nie jest naszym jedynym źródłem dochodu to los firm powstałych wyłącznie do układania paneli nam nie grozi.

Co jest najmocniejszą stroną Elektrofazy?

Ciężko powiedzieć. Staramy się być doskonali w każdym aspekcie. To czego nie uświadczy się u większości konkurencji to na pewno bezpośredni kontakt i fachowa obsługa przez cały okres trwania umowy, a nie do momentu uzyskania na niej podpisu klienta. Materiały zamawiane wyłącznie poprzez oficjalnych dystrybutorów. Gwarancja, że na montaż przyjedzie ekipa doświadczonych monterów Elektrofazy, a nie ludzie z przypadku. Proszę odwiedzić YouTube i zobaczyć nas w akcji: www.youtube.com/watch?v=NO3RDJfp-DM

Jak można się z wami skontaktować.?

Na stronie https://elektrofaza.com/ znajduje się nasz numer telefonu oraz adres mailowy. Przygotujemy darmowy projekt i wycenę, oraz symulację uzysków systemu fotowoltaicznego wraz okresem zwrotu.

Serdecznie zapraszam do kontaktu.

Materiał Informacyjny ELEKTROFAZA

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.