Emerytury w niższym wieku [relacja z dyżuru]

Czytaj dalej
Fot. Jolanta Zielazna
Jolanta Zielazna

Emerytury w niższym wieku [relacja z dyżuru]

Jolanta Zielazna

Na pytania Czytelników odpowiadała Mirosława Błaszczuk z Wydziału Świadczeń Emerytalno-Rentowych oddziału ZUS w Bydgoszczy.

W styczniu skończyłam 60 lat i chciałabym przejść na emeryturę. Lepiej zrobić to w grudniu, czy poczekać do stycznia przyszłego roku? Przejść w pierwszej połowie roku, czy w drugiej?
Przejście na emeryturę nie jest obowiązkiem lecz przywilejem, to pani decyduje, kiedy z tego prawa skorzysta. W podjęciu decyzji o tym, kiedy przejść najkorzystniej na emeryturę, pomoże doradca emerytalny, który obliczy wysokość prognozowanej emerytury, jaka przysługiwałaby pani w grudniu, w styczniu czy za rok lub dwa lata.

Kiedy ZUS przyzna z urzędu emeryturę osobom przebywającym na rencie? Co się zyskuje, jeśli wniosek o emeryturę złoży się później? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z przejściem na emeryturę w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 92% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.