E-papierosy w szkołach to już prawdziwa plaga. Uczniowie palą elektroniczne papierosy, ponieważ nie wiedzą, że one szkodzą

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Justyna Dopierała

E-papierosy w szkołach to już prawdziwa plaga. Uczniowie palą elektroniczne papierosy, ponieważ nie wiedzą, że one szkodzą

Justyna Dopierała

Elektroniczne papierosy cieszą się ogromną popularnością wśród młodzieży. To moda, która pojawiła się w Polsce kilka lat temu i z roku na rok jest coraz bardziej powszechna. Dyrektorzy poznańskich szkół średnich przyznają, że to często pojawiający się problem wśród uczniów.

W ostatnich latach pojawiły się nowe zagrożenia związane z uzależnieniami. Elektroniczne papierosy, czyli e-papierosy stają się coraz bardziej popularne, zwłaszcza wśród młodzieży.

Są one postrzegane jako mniej szkodliwe aniżeli papierosy tradycyjne. Dodatkowo młodych ludzi zachęca ich wygląd i pewnego rodzaju lans. Palenie e-papierosów jest także łatwiejsze do ukrycia przed rodzicami i nauczycielami.

Czytaj także: Zakaz sprzedaży papierosów z filtrem? "To ogromny problem"

E-papierosy w szkołach to już prawdziwa plaga. Uczniowie palą elektroniczne papierosy, ponieważ nie wiedzą, że one szkodzą
Grzegorz Dembiński Coraz częstszym problem stają się e-papierosy w szkołach. Urządzenia zaczęły zyskiwać popularność w Polsce kilka lat temu.

Plaga papierosów w szkołach

Szkoły coraz częściej borykają się z plagą e-papierosów. Problem dotyczy głównie szkół średnich. Coraz więcej uczniów przychodzi do szkoły z elektronicznymi papierosami. Wielu z nich pali podczas przerw. Mimo że szkoły wprowadzają regulaminy o zakazie używania e-papierosów, nie powoduje to spadku liczby użytkowników.

– Problem e-papierosów jest zauważalny. Zdarzają się sytuacje, że przyłapujemy uczniów na próbach palenia w toaletach. Jest na to moda i to większy problem niż z papierosami tradycyjnymi. Podejrzewam, że palenie e-papierosów wynika bardziej ze szpanu, mody niż z uzależnienia – tłumaczy Andrzej Karaś, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2.

– W szkole obowiązuje zakaz palenia, przeprowadzamy także lekcje, które mają uświadamiać młodzież o ich szkodliwości i o uzależnieniach. Uczniowie zdają sobie sprawę z zakazu i z konsekwencji

– dodaje.

Zarówno papierosy tradycyjne jak i e-papierosy to problem głównie szkół średnich. Nauczyciele i dyrektorzy starają się go eliminować za pomocą kar.

Zobacz też: Próbna matura 2019: Polski, matematyka, angielski. Kiedy odbędzie się próbny egzamin maturalny? [TERMIN, ODPOWIEDZI]

E-papierosy w szkołach to już prawdziwa plaga. Uczniowie palą elektroniczne papierosy, ponieważ nie wiedzą, że one szkodzą
Pixabay

– Rzeczywiście problem z papierosami w szkole jest, ale my skutecznie go eliminujemy. Wprawdzie nie zauważam palenie e-papierosów na większą skalę aniżeli tradycyjnych, ale można stwierdzić, że elektryczne papierosy to pewna moda. W szkole jest zakaz palenia i po przyłapaniu ucznia wyciągane są konsekwencje w postaci nagany oraz godzin społecznych. To bardzo skuteczny sposób – mówi Jerzy Małecki, dyrektor Zespołu Szkół Łączności. Poza tym jak w każdej szkole organizowane są spotkania i pogawędki profilaktyczne o uzależnieniach – dodaje.

E-papierosy to jednak niejedyny problem. Uczniowie bardzo często sięgają także po papierosy tradycyjne.

– Palenie papierosów to rzeczywiście plaga. Z e-papierosami u nas w szkole jest już trochę lepiej niż kiedyś, ale palenie w ogóle to spory kłopot wśród młodzieży. Zdarzają się sytuacje przyłapania uczniów na paleniu i wtedy wyciągane są odpowiednie konsekwencje – wyjaśnia Andrzej Kaczmarek, dyrektor Zespołu Szkół Handlowych.

Czy nauczyciel ma prawo przeszukać ucznia?

W przypadku podejrzeń, że uczeń pali, nauczyciel ani dyrektor nie może go przeszukiwać. Takie prawo ma tylko policja.

– My nie możemy przeszukiwać uczniów, może to zrobić policja, ale nie wyobrażam sobie wezwać służb w sytuacji, kiedy uczeń nie chce przyznać się do palenia

– przyznaje Andrzej Kaczmarek.

Zobacz również: Strajk nauczycieli: Protest włoski trwa, ale nauczyciele dodatkowo będą manifestować

– W celu przeszukania ucznia możemy wezwać policję, ale myślę, że bardziej w sytuacji podejrzeń posiadania narkotyków, jakiś środków odurzających niż papierosów – tłumaczy Andrzej Kabala, wicedyrektor XXXVIII Liceum Ogólnokształcącego.

Szkodliwość elektronicznych papierosów

– Nie tylko tradycyjne papierosy są groźne dla zdrowia. Dotyczy to również papierosów elektronicznych – ostrzega Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej. MEN wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym skierował do szkół materiał informacyjny o potencjalnych zagrożeniach spowodowanych paleniem.

E-papierosy w szkołach to już prawdziwa plaga. Uczniowie palą elektroniczne papierosy, ponieważ nie wiedzą, że one szkodzą
Paweł Miecznik Uczniowie nie zdają sobie sprawy, ze elektroniczne papierosy szkodzą i uzależniają tak samo jak papierosy tradycyjne.

Z badań Głównego Inspektora Sanitarnego wynika, że Polska w kwestii e-papierosów negatywnie wyróżnia się na tle innych państw. W badaniach porównawczych pomiędzy rokiem 2011, a 2014 wykazano, że używanie e-papierosów przez młodzież w wieku od 15 do 19 lat wzrosło sześciokrotnie.

Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy tak samo uzależniają i tak samo negatywnie wpływają na zdrowie jak papierosy tradycyjne.

GIS wskazuje na takie zagrożenia jak podrażnienie górnych i dolnych dróg oddechowych, kontaktowe zapalenie skóry i oparzenia, czy upośledzenie pamięci. Ponadto osoby używające e-papierosów są bardziej narażone na tradycyjne palenie w przyszłości.

Justyna Dopierała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.