Europa zwalnia, Małopolska pędzi. Jak długo? Przybywa pesymistów

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas / Polska Press
Zbigniew Bartuś

Europa zwalnia, Małopolska pędzi. Jak długo? Przybywa pesymistów

Zbigniew Bartuś

Gospodarka. Hossa kończy się i świat, w tym Europę, czeka spowolnienie - przewidują eksperci. Produkcja w Unii spadła o 2,2 proc., w Niemczech - aż o 4,7 proc. W Polsce wzrosła o 5 proc., a w Małopolsce nawet o ponad 7 proc., ale...

Niepokojące dane o „ciemniejącym niebie” przedstawiła na początku tygodnia w NBP Franziska Ohnsorge z Banku Światowego, podobne prognozy ogłosili analitycy banku Goldman Sachs. Pesymiści wieszczą kryzys taki jak dekadę temu. Czy uderzy w Polskę?

Dane ekonomiczne napływające z kolejnych państw Europy nie napawają optymizmem. W Unii Europejskiej produkcja przemysłowa spadła w listopadzie 2018 r. (grudniowe wyniki poznamy w lutym) o 2,2 proc. rok do roku. W strefie euro, do której polskie firmy eksportują 80 proc. towarów i usług, spadek produkcji był głębszy: 3,3 proc. A w kluczowych dla nas Niemczech wyniósł aż 4,7 proc.

Nic nie wróży rychłej poprawy, bo nastroje za Odrą są najpodlejsze od lat, głównie w związku z rozpętaną przez USA wojną handlową, uderzającą m.in. w europejski przemysł motoryzacyjny.

Polska gospodarka jest ściśle powiązana z unijną, w tym niemiecką. Mimo to na razie pędzi. Wedle GUS, produkcja przemysłowa wzrosła w listopadzie o 5,3 proc. w porównaniu do 2017 r. Liderem w doganianiu Zachodu okazała się Małopolska: produkcja w naszym regionie była wyższa o 7,2 proc., bezrobocie jest wyraźnie mniejsze od krajowego (4,7 proc. wobec 5,7 proc.) i należy do najniższych w Europie. Pensje rosną o 7,7 proc. rocznie.

Czytaj więcej:

 • Kto ma największe powody do zmartwień, a kto może się cieszyć?
 • Osłabł wyraźnie zapał Polaków do zaciągania kredytów na mieszkania. Dlaczego?
Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Zbigniew Bartuś


Dziennikarz, publicysta, felietonista Dziennika Polskiego (na pokładzie od 1992 roku) i mediów Polska Press Grupy, współtwórca i koordynator Forum Przedsiębiorców Małopolski, laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień dziennikarskich (w tym Wolności Słowa, Dziennikarz Ekonomiczny Roku, Nagroda Główna NBP, Nagroda Grabskiego, Nagroda Kwiatkowskiego, Grand Prix Dziennikarzy Małopolski, nominacje do Grand Press).


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.