Gdy serce nie działa dobrze

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Katarzyna Kojzar

Gdy serce nie działa dobrze

Katarzyna Kojzar

Literka „K” - czyli kardiomiopatie.

Kardiomiopatie to nie jest jedna choroba, a grupa schorzeń serca - często niebezpiecznych, a nawet śmiertelnych. Prowadzą do poważnych dysfunkcji serca, a jednocześnie nie są związane z wadami wrodzonymi, nadciśnieniem czy chorobą wieńcową.

We wstępnej fazie kardiomiopatie nie dają żadnych objawów. Pojawiają się one z czasem, kiedy dochodzi do niewydolności krążenia. To już może mieć różne symptomy, na przykład:

Przyczyny kardiomiopatii mogą być genetyczne. Choroba może jednak rozwijać się także na skutek infekcji, czynników toksycznych, jak alkohol czy leki. Wywołują ją również zaburzeniami hormonalne czy choroby nowotworowe lub reumatyczne. W zależności od przyczyn, kardiomiopatie możemy podzielić na: zapalne (wywołane przez infekcje wirusowe, bakteryjne, pasożytnicze), niedokrwienne (choroba niedokrwienna serca, stan po zawale mięśnia serca), alkoholowe (nadmierne spożycie alkoholu), zastoinowe (przyczyna często nieznana, może być następstwem działania różnych czynników toksycznych, immunologicznych itd.), przerostowe (czasem schorzenie dziedziczone jest w obrębie rodziny), zaciskające (niedoczynność tarczycy).

Lekarze podkreślają, że kardiomiopatie to choroby niezwykle złożone i wymagające szczegółowej diagnostyki. Leczenie jest skomplikowane - najlepiej, jeśli odbywa się w szpitalu. Jeśli kardiomiopatia ma podłoże genetyczne, można je przekazać potomstwu - dlatego tym bardziej chorzy powinni być pod obserwacją lekarza.

Żeby móc wykryć i ocenić typ kardiomiopatii, wykonuje się EKG, echokardiografię, RTG klatki piersiowej, badania składu krwi, badanie poziomu hormonów, cewnikowanie serca. W niektórych przypadkach wymagana jest biopsja mięśnia serca.

Kardiomiopatie rozstrzeniowe

W tym typie kardiomiopatii dochodzi do poszerzenia jam serca. To z kolei prowadzi do osłabienia kurczliwości serca, a w efekcie do jego niewydolności, arytmii, zaburzeń zakrzepowo-zatorowych, a nawet przedwczesnej śmierci. Można wyróżnić także kardiomiopatię połogową, która pojawia się pod koniec ciąży lub w połogu. Występuje u jednej na 3 tys. ciężarnych kobiet i zwiększa możliwość pojawienia się kardiomiopatii przy kolejnej ciąży.

Przyczyny choroby mają wiele czynników i nie są do końca poznane. Ocenia się, że genetyka odpowiada za 30 procent przypadków. U ponad połowy pacjentów pierwsze objawy występują jeszcze przed drugim rokiem życia. W niektórych przypadkach niewydolności serca konieczny jest przeszczep.

Kardiomiopatie przerostowe

To obecność przerostu lewej komory i przegrody międzykomorowej (ale bez jednoczesnych chorób mogących powodować przerost mięśnia lewej komory). To typ, który w ponad połowie przypadków ma podłoże genetyczne. Wykryto do tej pory ponad 100 mutacji genów, które odpowiadają za rozwój choroby.

Objawami u dziecka może być szmer nad sercem, a także m.in. migotanie przedsionków. Charakterystyczne jest sinienie wokół ust. U dorosłych pojawiają się duszności, zmęczenie, zawroty głowy czy omdlenia.

Kardiomiopatię przerostową można leczyć farmakologicznie - zwalcza się wtedy jedynie objawy. Lekarze często zalecają leczenie operacyjne - w tym także przeszczep serca.

Kardiomiopatie restrykcyjne

U dzieci są praktycznie niespotykane. U dorosłych występują rzadko.

W tym typie utrudnione jest rozciąganie włókien mięśnia sercowego oraz napełnianie krwią. Z czasem rozwija się niewydolność. Tak jak w przypadku innych kardiomiopatii, lekarze mogą uznać, że najlepszym rozwiązaniem jest przeszczep.

Rokowanie niestety nie jest dobre - ponad połowa pacjentów umiera przed upływem dwóch lat od rozpoznania.

Arytmogenna kardiomiopatia prawej komory

Obejmuje przypadki, w których mięsień prawej komory został zastąpiony tkanką tłuszczową i włóknistą. Pierwsze symptomy pojawiają się około 30. roku życia. Stosuje się leczenie objawowe w niewydolności krążenia oraz leczenie antyarytmiczne. Pacjenci mogą kwalifikować się do przeszczepu.

Korzystałam ze stron sercedziecka.org.pl, poradnikzdrowie.pl, ikard.pl

Katarzyna Kojzar

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.