Małgorzata Fudali Hakman

Gdzie dalej do szkoły?

Uczennice z  Zespołu Szkół Technicznych w Lubsku zachęcały wszystkich do nauki właśnie u nich. Fot. Małgorzata Fudali Hakman Uczennice z Zespołu Szkół Technicznych w Lubsku zachęcały wszystkich do nauki właśnie u nich.
Małgorzata Fudali Hakman

Wczoraj, przez cztery godziny uczniowie gimnazjów mogli przebierać w bogatej ofercie szkół średnich podczas Targów Edukacji w Żarach.

Wczoraj, w Żarach, młodzież gimnazjalna mogła zapoznać się z ofertą szkół średnich z powiatu żarskiego na 16. Targach Edukacji. W hali Powiatowego Centrum Sportu swoje stoiska z propozycjami edukacyjnymi wystawiło ponad 20 szkół z całego powiatu.

Największym zainteresowaniem cieszyły się stanowiska szkół zawodowych.- Chcemy pokazać co ciekawego dzieje się w naszych szkołach, jakie są nowe kierunki i jaka jest oferta zajęć specjalistycznych. Powiat uczestniczy w projekcie Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Powiecie Żarskim. Uczniowie korzystają z tej okazji z bogatej oferty edukacyjnej jaka jest dostępna w tym projekcie. Między innymi proponujemy im zajęcia w szkole wyższej w Zielonej Górze, np. kursy na wózki widłowe albo szkolenia zawodowe i umiejętności interpersonalnych. Zwracamy oczywiście koszty dojazdu do Zielonej Góry. Dostaliśmy na ten cel 24 miliony złotych i sukcesywnie doposażamy szkoły ponadgimnazjalne w naszym powiecie- informuje Małgorzata Issel, wice starosta powiatu. W CKZiU zakupiono specjalistyczny sprzęt, między innymi obrabiarki CNC (Computerized Numerical Control, układ sterowania numerycznego, wyposażony w mikrokomputer, który można dowolnie interaktywnie zaprogramować), bez których szkolenie zawodowe jest już praktycznie niemożliwe. Nie trzeba być uczniem CKZiU, żeby korzystać z bogatej oferty szkoły. Kursy i szkolenia są dla młodzieży bezpłatne i ogólnodostępne. -Do projektu przystąpiło bardzo dużo młodych ludzi i nie ma żadnego problemu z naborem. Oprócz oferty dla młodzieży mamy też ogromną ilość kursów i szkoleń dla nauczycieli, którzy także są zainteresowani podnoszeniem albo rozszerzeniem swoich umiejętności. W zależności od profilu placówki, szkoły dostały różny sprzęt i różną pomoc. Dyrektorzy składali zapotrzebowanie na sprzęt, a my po weryfikacji doposażaliśmy placówki w naszym powiecie. Ekonomik dostał sprzęt elektroniczny, CKZiU maszyny specjalistyczne, Szkoła dla Głuchych i Niedosłyszących-pracownię cukierniczą i nie ma takiej szkoły, która czegoś by nie dostała z tego projektu- twierdzi Małgorzata Issel.

Swoje stoisko mają także pracodawcy. Joanna Małecka z Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej przedstawiła ofertę, która jest uzupełnieniem propozycji edukacyjnych. -Powiat żarski realizuje projekt Modernizacja Kształcenia Zawodowego i nasza organizacja jest partnerem w tym przedsięwzięciu. Każdy uczeń w ciągu pięciu lat będzie mógł wziąć udział w praktykach i stażach zawodowych, a my mamy takie praktyki zorganizować. W tym roku po wizytach w szkołach mamy już 200 chętnych uczniów i 20 nauczycieli zainteresowanych odbyciem praktyk w te wakacje. Bardzo się cieszę z tego osiągnięcia- informuje Joanna Małecka
Faktycznie przed każdym stoiskiem szkół zawodowych stały długie kolejki chętnych. Można było sie poczęstować ciastem, pajdą chleba z ogórkiem czy napojami. „Ceramik” czesał i malował. A licea ogólnokształcące postawiły na informację cyfrową. Na stoisku Katolickiego Liceum stały laptopy i można było porozmawiać za pomocą snapchata.- To taki pomysł, który już jest realizowany w naszej szkole-informuje Marcin Rybnik z „Katolika”.

Każdy chce zdobyć ucznia i ma na to naprawdę oryginalne pomysły. Karolina Matuszewska i Daria Grad ubrane w stroje epoki zachęcały do nauki w „Prusie”.- U nas naprawdę jest super. Można wybrać takie przedmioty na rozszerzenia, które interesują nas najbardziej-twierdzą dziewczyny. Michał Kulas i Dominik Wołoszyn także chwalą swoją szkołę. W „Prusie” najlepszy jest w-f- śmieją się zawodnicy Promienia Żary.

Targi trwały 4 godziny. Każdy uczeń zainteresowany dalszym kształceniem się w szkołach ponadgimnazjalnych, na pewno mógł znaleźć coś dla siebie. Czy skorzysta z oferty szkół w naszym powiecie, pokaże czas.

Małgorzata Fudali Hakman

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.