Leszek Kalinowski

Gimnazja bronią się przed likwidacją

Gimnazja bronią się przed likwidacją
Leszek Kalinowski

Sprawa budzi spore emocje. Nauczyciele zbierają podpisy, na szkołach wywieszają banery. Redakcja „GL” w piątek, 18 grudnia organizuje debatę.

Oświata potrzebuje spokoju, ewolucyjnych zmian, a nie rewolucji

Tymczasem co nowy rząd, to nowe pomysły na naukę. Teraz PiS zapowiada likwidację gimnazjów. Kiedy je tworzono 16 lat temu, wielu pedagogów uważało, że to zły pomysł. Teraz postanawiają ich bronić. Bo przez te kilkanaście lat wiele się zmieniło. I szkoła, i uczniowie, i nauczyciele. Trudno tego nie zauważyć.

Grono pedagogiczne Gimnazjum nr 1 postanowiło powiedzieć likwidacji: stop! Na placówce zawisł ogromny baner. Nauczyciele zaś podkreślają: - Uważamy, że gimnazja dobrze spełniają swoją funkcję, a łączenie słabego przygotowania licealistów do podjęcia studiów na wyższych uczelniach ze szkołami gimnazjalnymi, nie jest uprawnione. Przypomina się staropolskie przysłowie: Kowal zawinił, a ślusarza powiesili.

Gimnazja bronią się przed likwidacją
Archiwum Gimnazjum nr 1 w Zielonej Górze Nauczyciele z „Jedynki” wierzą, że do likwidacji gimnazjów jednak nie dojdzie.

W szkole zbierane są podpisy pod listem do prezydenta, pani premier i minister edukacji. Podobne akcje organizowane są w innych gimnazjach.

Poważna debata na temat likwidacji gimnazjów w Warszawie została zorganizowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. My także chcemy porozmawiać na temat przyszłości tych szkół. Dlatego w piątek organizujemy w redakcji debatę, w której do udziału zaprosiliśmy wiceprezydent Wioletę Haręźlak, Bożenę Manię z ZNP, Bożenę Pierzgalską z nauczycielskiej Solidarności , dyrektorów gimnazjów nr 1 Romana Łuczkiewicza oraz nr 6 Sławomira Baranowskiego. Jakie mają zdanie na ten temat, jakie konsekwencje w mieście spowoduje likwidacja tych szkół? Relacje z debaty w internecie i papierowym wydaniu „GL”.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.