Maja Erdmann

Gładkie ciało dzięki dniu w SPA

Panie chętniej niż z leczniczych kąpieli  korzystają w ośrodkach SPA z wymyślnych  zabiegów kosmetycznych. Trzeba przyznać, że skóra po takim dopieszczeniu Fot. Mark Lennihan Panie chętniej niż z leczniczych kąpieli korzystają w ośrodkach SPA z wymyślnych zabiegów kosmetycznych. Trzeba przyznać, że skóra po takim dopieszczeniu wygląda nie tylko młodziej i bardziej świeżo, ale i lepiej prezentuje się bez makijażu.
Maja Erdmann

Zabiegi spa w uzdrowiskach czy salonach kosmetycznych stają się coraz popularniejsze. Oprócz zdrowia dają nam one piękną i zadbaną skórę. Warto poświęcić na to na przykład sobotę.

Określenie spa ma dwa źródła. Pierwsze, to skrót od łacińskiego określenia sanus per aquam, co oznacza zdrowy dzięki wodzie. Drugie źródło może pochodzić od nazwy słynnego uzdrowiska położonego w Ardenach o nazwie Spa.

Prawdą jest jednak, że już nasi przodkowie odkryli uzdrawiającą moc wody i kąpieli.

To nie było tylko mycie się i już. To był rytuał religijny, który oczyszczał ciało i duszę. Relaksował i otwierał duszę na kontakt z bogami.

Poczuj się jak starożytni

Grecy i mieszkańcy Rzymu traktowali kąpiel jak pełnowymiarowy zabieg spa. Powstawały ogromne kompleksy łaźni, w których nie tylko dbano o skórę, tu kwitło życie towarzyskie. Sauny, masażyści, fryzjerzy - wszyscy czekali na dbających o ciało i urodę. W trakcie pobytu w takim kompleksie ćwiczono na specjalnie wyznaczonych placach. Co ciekawe dla weteranów rzymskich wojen organizowane były swego rodzaju sanatoria, w których leczono ich rany nie tylko medycznie, ale i przy pomocy słońca, wody i saun.

Ciało i dusza

We współczesnych ośrodkach spa także dbamy o zdrowie i urodę. Zabiegi fizjoterapeutyczne są uzupełniane o zabiegi kosmetyczne. Zabiegami, które są najczęściej wykonywane w takich ośrodkach są kąpiele solami mineralnymi dobranymi do rodzaju naszej skóry. Na dodatek stosuje się aromaterapię, która koi lub pobudza. Wykorzystuje się więc ekstrakt z lawendy, alg morskich, żeń-szenia. Dla dobra naszej skóry wykorzystywane są również proteiny mleka, wzbogacone o witaminy A lub E i wiele innych.

Aromat i aksamit

Bardzo popularne są też maski na całe ciało. Smarowanie borowiną, błotem z morza martwego czy alg morskich to tylko niewielki wycinek możliwości kosmetologii. Potem masaż, który nie tylko rozluźnia, ale i służy wmasowaniu odżywczych składników w skórę.

Najpopularniejsze zabiegi spa na skórę

Zabiegi wodne

Balneoterapia w ośrodkach spa polega głównie na wykorzystaniu naturalnych środków leczniczych takich jak naturalne wody mineralne, sól bogata w mikroelementy, czy borowiny.

W aptece można kupić różnego rodzaju sole do kąpieli. Żeby uzyskać słabą solankę potrzebujemy około 1 kilograma soli na średnią wannę. Kąpiele stosujemy co dwa dni, czas zabiegu powinien wynosić 15-20 minut. Także borowina dostępna jest w aptece. Możemy na przykład robić z niej okłady na skórę. Ważne jest by w czasie zabiegu trzymać skórę w cieple. Owinąć ciało folią i nakryć kocem. Takie zabiegi można co drugi dzień przez okres 2-3 tygodni.

Samodzielny masaż

Masaże różnego rodzaju są w ofercie każdego ośrodka spa. W domu też mamy możliwość rozmasowania każdej części ciała. Najprostszym wyjęciem jest zakupienie specjalnej maty masującej nakładanej na fotel. Żeby podczas masażu wmasować w skórę odżywcze substancje przydadzą się specjalne wałki i kołowrotki. Do wykonania akupresury i jednocześnie odżywienia skóry stóp pomocne są wodne aparaty masujące do kupienia nawet w supermarkecie.

Domowe spa

Jeśli nie stać nas na wyjazd do spa, możemy zafundować sobie w domu niektóre zabiegi nie wydając zbyt wielu pieniędzy.

Krioterapia domowa

W domu można stworzyć prawdziwy ośrodek spa. Nawet z krioterapią sobie poradzimy. Co prawda, nikt nie będzie budował specjalnej komory, ale dostęp do wody i lodu przecież w domu mamy. W aptece są do kupienia specjalnie worki wypełnione żelem silikonowym. Wkładamy je do lodówki i stosujemy miejscowo, np. jako maseczkę chłodzącą na oczy. Naczynia krwionośne obkurczają się a worki na dolnych powiekach znikają bez śladu. Czas zabiegu powinien wynosić nie dłużej niż 20 minut na jedną okolicę ciała. Domowa krioterapia jest też bardzo przydatna osobom uprawiającym aktywnie sport, ponieważ pomaga szybciej likwidować skutki kontuzji takich jak stłuczenia.

Na ukrwienie skóry

We własnej łazience możemy również poddać się zabiegowi tzw. biczy szkockich. Wykorzystujemy tu głowice prysznicową z regulacją strumienia wody. Regulujemy ciśnienie, a jednocześnie puszczamy ciepłą i zimną wodę. Zasada brzmi: wody do 40 stopni C w czasie 0,5 do 1 minuty i zimnej w czasie 2-3 sekund . Zabieg powinien trwać 2-3 minuty.

Świeże powietrze

W większości miejscowości uzdrowiskowych musimy płacić tzw. opłatę klimatyczną za ... zdrowe powietrze. We własnym domu też możemy stworzyć sobie lepszy klimat.

Nasze domy są przeniknięte różnego rodzaju szkodliwym promieniowaniem. Emitują je telefony komórkowe, telewizor, komputery i inne udządzenia elektroniczne.

Co robić? Dbaj o dom!

Aromaterapia domowa

Olejki aromatyczne świetnie oczyszczają powietrze. Mogą także wpływać na stan naszego ducha.

Możemy wybierać między różnymi olejkami:

Olejki lecznicze najlepiej podgrzewać w specjlanych kominkach. U góry znajduje się nisza na wodę i kilka kropel olejku, u dołu miejsce na świeczkę. Lepiej zrezygnować ze świec zapachowych, ponieważ nie możemy być pewni, że olejki użyte do ich produkcji są pochodzenia naturalnego.

Autor: Maja Erdmann

Maja Erdmann

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.