Gmina Słupsk stawia na zdrowie

Czytaj dalej
Fot. Fot.krzysztof piotrkowski
Monika Zacharzewska

Gmina Słupsk stawia na zdrowie

Monika Zacharzewska

Rozmowa „Głosu Pomorza” z Barbarą Dykier, wójtem gminy Słupsk. Barbara Dykier zorganizowała dla pracownic Urzędu Gminy spotkanie na temat profilaktyki raka piersi.

Wczoraj w czasie pracy pracownice Urzędu Gminy Słupsk oderwały się od biurek, by dowiedzieć się, czym jest rak piersi, jak wykonać samokontrolę piersi i jak umówić się na badania profilaktyczne.

Tak, skorzystaliśmy z oferty Miejskiego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Słupsku, który w październiku, miesiącu walki z rakiem piersi, przysyła do firm edukatorów i organizuje takie spotkania. Zdrowie to przecież rzecz najważniejsza w życiu, a dla pracodawcy zdrowie jego pracowników powinno być sprawą nadrzędną i priorytetową. Zaproszenie edukatorów MZOZ-u do naszej firmy było więc dla mnie sprawą naturalną.

Tym bardziej że pewnie większość Pani pracowników to kobiety...

Taka jest specyfika urzędów, że 80 kadry stanowią panie i w Urzędzie Gminy Słupsk nie jest inaczej. Ponadto zdecydowana większość wśród nich to młode kobiety, młode mamy, a coraz częściej mówi się o tym, że problem raka piersi dotyka również kobiety w młodszym wieku. Wiem, co mówię, bo sama kilka lat temu straciłam bardzo młodą koleżankę, która zmarła właśnie z powodu raka piersi.

Dzisiaj świadomość profilaktyki chorób kobiecych jest coraz większa.

Owszem, wszystkie przecież wiemy, że powinnyśmy badać się przynajmniej raz w roku, że powinnyśmy systematycznie wykonywać samokontrolę piersi. Jednak nigdy nie wiemy wszystkiego, a czasami o tych podstawowych zasadach czy technice samokontroli warto przypomnieć, a może i przełamać jakieś wewnętrzne blokady.

Gmina Słupsk promuje profilaktykę zdrowotną wśród mieszkańców, nie tylko organizując takie spotkania dla pracownic Urzędu.

Oczywiście, dla naszych mieszkańców mamy szeroką ofertę profilaktyki zdrowotnej. Zaczynamy już od dzieci, przeprowadzając we wszystkich szkołach przeglądy stomatologiczne oraz finansując program szczepień przeciwko wirusowi HPV wywołującemu raka szyjki macicy. Szczepimy przeciwko HPV wszystkie 13-latki, których rodzice wyrażą na to zgodę. Natomiast dla dorosłych mieszkańców gminy, tych powyżej 45. roku życia, mamy ofertę bezpłatnej krioterapii w komorze w Parku Wodnym. Nakłaniamy też do aktywności fizycznej, która pozytywnie wpływa na zdrowie - już od przedszkola dzieci w naszej gminie mają naukę pływania, dla starszych organizujemy zajęcia fitness, a w klubach seniora zatrudniamy instruktorów nordic walking.

To gmina robi dla mieszkańców, a Pani pamięta o sobie?

Mam w głowie przypadek tej przyjaciółki, której rak piersi odebrał życie, więc staram się regularnie badać. Czasem to trudne, ale staram się i namawiam do tego innych, by wygospodarować w kalendarzu kilka dni w roku na badania.

Monika Zacharzewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.