Kamila Rożnowska

Gminy walczą o miliony z podatku po Kompanii Węglowej. Chcą sprawiedliwego podziału

Gminy walczą o miliony z podatku po Kompanii Węglowej. Chcą sprawiedliwego podziału
Kamila Rożnowska

Chodzi o podatek po przekształceniu Kompanii Węglowej. Tylko że całość w zeszłym roku zasiliła konto Katowic. I pieniądze zostały wydane.

Ile mogą kosztować dwa słowa zapisane w akcie notarialnym? Około 44,7 milionów złotych. Dla jednych. Albo prawie 10 milionów złotych dla drugich, którzy „załapaliby się” na podział tej sporej sumy pieniędzy. Mowa o podatku od czynności cywilno- prawnych (PCC), który z końcem maja zeszłego roku wpłynął na konto Katowic, gdy Kompania Węglowa sprzedała 11 kopalń i cztery zakłady swojej następczyni - Polskiej Grupie Górniczej.

Samorządowcy z miast i gmin, na terenie których dawna KW fedrowała, od samego początku nie kryli zniesmaczenia tą sytuacją. Bo liczyli, że podatek zostanie podzielony „po równo”.

- W pewnym sensie czujemy się oszukani, ponieważ znaczna część majątku dawnej KW znajduje się na terenie Rudy Śląskiej - mówił w ubiegłym roku na łamach DZ Krzysztof Mejer, wiceprezydent tego miasta.

Czy gminy powinny dostać sprawiedliwie część podatku?

Pieniądze już dawno zasiliły konto Katowic, ale samorządowcy z ośmiu gmin (Rudy Śląskiej, Bierunia, Gliwic, Lędzin, Łazisk Górnych, Radlina, Rybnika i Rydułtów) nie odpuszczają tego tematu. W miniony czwartek wystosowali do Katowic przedsądowe wezwanie do zapłaty, by proporcjonalnie do stanu zatrudnienia w poszczególnych zakładach dawnej KW, podzieliły się tym podatkiem.

- My tak naprawdę nic do Katowic nie mamy. Zależy nam na tym, aby rozstrzygnąć kwestię, czy podatek się nam należy, czy nie. Tę jasność da nam wyrok sądu - tłumaczy Mejer.

Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Kamila Rożnowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.