Gorący temat. Czytelnicy mieli okazję, by zapytać specjalistów o emerytury

Czytaj dalej
Fot. Radek Koleśnik
Irena Boguszewska

Gorący temat. Czytelnicy mieli okazję, by zapytać specjalistów o emerytury

Irena Boguszewska

Od 1 października na emeryturę będą mogły odejść 60-letnie kobiety i 65-letni mężczyźni. Zainteresowanie możliwością wcześniejszego skorzystania za świadczenia jest bardzo duże. W związku z tym zorganizowaliśmy dyżur dotyczący emerytur. Oto kolejna relacja.

Urodziłem się 20 kwietnia 1952 roku. Ile wynosi mój indywidualny wiek emerytalny?

Dla pana wynosi on 66 lat i 6 miesięcy. Tyle ukończy pan 20 października 2018 roku. Jednak od 1 października 2017 roku będzie obowiązywać niższy powszechny wiek emerytalny - dla mężczyzn 65 lat. Wtedy mógłby pan przejść na emeryturę, natomiast wniosek może pan złożyć już we wrześniu.

Jestem rencistą

Od 1998 roku jestem na rencie wypadkowej, otrzymuję 830 zł na rękę. Mam ją przyznaną do 20 października 2018 roku. Czy mimo to mogę przejść na emeryturę?

Tak. Z powodu obniżenia wieku emerytalnego można zgłosić wniosek o emeryturę. Będzie ona przyznana od miesiąca zgłoszenia wniosku, ale nie wcześniej niż od 1 października 2017 roku. Uzyska pan wtedy prawo do drugiego świadczenia, czyli do emerytury i będzie pan mógł pobierać jedno z nich. Wyższe lub to, które będzie panu bardziej odpowiadać i połowę drugiego świadczenia.

Mam 60 lat i pobieram rentę rodzinną po zmarłym mężu. Od 1 października chcę przejść na emeryturę. Czy ZUS będzie mi wypłacać dwa świadczenia?

Nie. Będzie mieć pani prawo do obu tych świadczeń, ale ZUS będzie wypłacać tylko jedno - wyższe lub takie, które pani sobie wybierze.

Ukończyłam 61 lat i otrzymuję rentę socjalną oraz zasiłek pielęgnacyjny. Czy od 1 października przejdę na emeryturę?

Od 1 października kobiety będą mogły przejść na emeryturę w wieku 60 lat, dlatego już we wrześniu może pani złożyć wniosek o emeryturę.

Jakie dokumenty muszę dostarczyć? Nie mam żadnych świadectw, wszystkie są w ZUS.

W takiej sytuacji złoży pani wniosek o emeryturę z załącznikiem RP-6. Poda w nim pani, że wszystkie dokumenty dotyczące okresów zatrudnienia i wynagrodzenia są w ZUS.

Z emerytury częściowej

Mąż od 18 grudnia 2016 roku pobiera emeryturę częściową. W tym roku 18 grudnia skończy 67 lat. Kiedy będzie mógł przejść na emeryturę powszechną?

Mąż mógłby przejść na emeryturę powszechną już 1 października tego roku, ale pod warunkiem, że rozwiąże stosunek pracy. Jeśli tego nie zrobi, może nadal pracować i pobierać emeryturę częściową. Ta przysługuje mężowi do momentu rozwiązania umowy o pracę.

A czy od 18 grudnia będzie mógł przejść na emeryturę powszechną bez rozwiązywania stosunku pracy?

Nie, takiej możliwości nie ma.

Ja w listopadzie tego roku kończę 60 lat. Czy będę mogła nadal pracować i wystąpić o emeryturę częściową?

Nie. Emerytury częściowe będą mogły pobierać tylko osoby, które do 30 września tego roku spełnią warunki do ich nabycia. Zostały one ustanowione w związku z wydłużeniem wieku emerytalnego. Ponieważ został on ponownie skrócony, to ZUS nie będzie już ich przyznawać. Mogli o nie wystąpić tylko mężczyźni po ukończeniu 65 lat, którzy spełnili warunki ustawowe. Teraz w takim wieku będzie można wystąpić o emeryturę powszechną, dlatego emerytury częściowe zostają zniesione. Będą je otrzymywać tylko ci, którzy nabyli do nich prawa do 30 września tego roku.

Teraz, czy w październiku

W sierpniu tego roku kończę 61 lat. Chcę przejść na emeryturę. Jak będzie lepiej - przejść na obecnych zasadach jeszcze w sierpniu, czy dopracować do 1 października. Kiedy będzie dla mnie korzystniej wyliczona?

Zasada wyliczenia emerytury się nie zmieni. Czyli ZUS całą kwotę zwaloryzowanych składek i zwaloryzowanego kapitału początkowego dzieli przez dalsze średnie trwanie życia. Zasada będzie taka sama i już z niej wynika, że im dłużej się pracuje, tym wyższą emeryturę się otrzyma. Przybywa bowiem składek, a skraca się dalsze średnie trwanie życia. Ważny jest każdy miesiąc.

A ile mogę zyskać?

Musi pani przyjść do sali obsługi klientów w ZUS, do doradcy emerytalnego, który na miejscu zrobi pani symulację. Wyliczy, jaką emeryturę może pani otrzymać przechodząc na nią w sierpniu, a jaka będzie, jeżeli zdecyduje się pani przejść na nią w listopadzie, czy w grudniu. Z takim doradcą można się umówić na konkretny termin.

Liczymy kapitał

Nie mam jeszcze wyliczonego kapitału początkowego. Kiedy złożyć wniosek?

Może więc pani już teraz złożyć wniosek o ustalenie kapitału początkowego.

A czy taki wniosek mogę złożyć razem z wnioskiem o emeryturę?

Tak. Można też wystąpić również z wnioskiem o emeryturę. Kapitał będzie ustalony z urzędu, ponieważ jest częścią składową emerytury.

Moja żona chce przejść na emeryturę. Ma wszystkie dokumenty. Jednak na jednym świadectwie pracy ma źle wpisaną datę urodzenia - zamiast 29 października, jest 29 grudnia.

Co ma zrobić- udać się z tym do ZUS-u, czy od razu do sądu o sprostowanie świadectwa? Jej zakład pracy nie istnieje, bo był to PGR.

Może złożyć dokumenty w ZUS i od razu załączyć wyjaśnienie, dlaczego jest źle wpisana data urodzenia na określonym świadectwie pracy. Może dostarczyć wszystkie źródłowe dokumenty, które dotyczą pracy w PGR.

Mam 66 lat i chcę wyliczyć kapitał początkowy. Tylko mam problem z dokumentami, a dokładnie z udowodnieniem faktycznych zarobków. Pracowałem w dwóch firmach - Fabryce Zapałek w Sianowie, a potem w Budimerze Koszalin.

Z Sianowa mam wszystkie potrzebne dokumenty. W świadectwie pracy z Budimeru mam wpisane tylko podstawowe zarobki. Zarabiałem dużo więcej. Czy mam oddać sprawę do sądu?

Musi pan najpierw złożyć w ZUS wniosek o ustalenie kapitału początkowego i dołączyć do niego posiadane dokumenty. ZUS prześle panu decyzję o ustaleniu kapitału początkowego.

Jeżeli pan się nie zgodzi z tą decyzją, to wtedy może pan wystąpić do sądu.

Już dawno mam wyliczony kapitał początkowy. W lipcu otrzymałem z ZUS-u pismo, abym złożył wniosek o jego przeliczenie. Czy muszę to zrobić?

Nie. Jeśli pan tego nie zrobi, to ZUS go panu przeliczy w momencie, w którym pan złoży wniosek o emeryturę. W ostatnich latach było kilka zmian w ustawie emerytalnej, które spowodowały, że kapitał jest przeliczany.

Miałam ziemię

Miałam 63 ary ziemi i - ponieważ nigdzie nie pracowałam - w latach osiemdziesiątych musiałam odprowadzać składki do KRUS. Czy ZUS weźmie te składki pod uwagę obliczając moją emeryturę?

Tak. Będzie pani tylko musiała dostarczyć zaświadczenie z KRUS-u o wysokości składek tam wpłaconych.

Jestem wojskowym na emeryturze. Przez wiele lat służyłem w wojsku. Jednak oprócz tego przez trzy lata pracowałem na etacie i pracodawca odprowadzał za mnie składki do ZUS. Czy mogę wystąpić o drugą emeryturę z ZUS?

Może pan złożyć wniosek w ZUS o emeryturę. ZUS wyliczy ją na podstawie kapitału początkowego i zgromadzonych na pana koncie składek. Jednak nie będzie pan mógł pobierać dwóch emerytur - wojskowej i z ZUS, a tylko jedną z nich. aą

Irena Boguszewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.